«Ոչ ոք չի կարող դատապարտվել և ենթարկվել մահապատժի». փոխնախարար
![]() 593 Երկուշաբթի, 11 սեպտեմբերի, 2023 թ., 14:48 «Ըստ էության՝ արձանագրությամբ մահապատիժը վերացվում է և ոչ ոք չի կարող դատապարտվել և ենթարկվել մահապատժի, իսկ արձանագրության դրույթների վերաբերյալ որևէ վերապահում կոնվենցիայի 57-րդ հոդվածի իմաստով թույլատրելի չէ: Վավերացումը համահունչ է մահապատիժը Հայաստանում՝ որպես ամբողջական վերացման կողմնակից պետության դիրքորոշմանը, ավելին՝ մահապատիժն արդեն իսկ արգելված է սահմանադրական նորմերով և դրա սահմանափակումներով»,- այս մասին սեպտեմբերի 11-ի ԱԺ նիստում ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիային կից՝ «Բոլոր դեպքերում մահապատժի վերացման մասին» թիվ 13 արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ: Նշվել է, որ արձանագրության վավերացումը համահունչ է ՀՀ՝ արդեն իսկ ստանձնած միջազգային պարտավորությունների ենթատեքստում: Հայաստանի Հանրապետության կողմից այն ստորագրվել է 2006 թվականի մայիսի 19-ին, սակայն մինչ օրս չի վավերացվել, այս մասին տեղեկանում ենք ԱԺ կայքից։ |