Բաքվում Արգենտինայի դեսպանին կանչել են Ադրբեջանի ԱԳՆ հայամետ հայտարարությունների համար
Երկուշաբթի, 11 սեպտեմբերի, 2023 թ., 19:48
Ադրբեջանում Արգենտինայի դեսպան Մարիանջելես Բելուշին կանչվել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարություն, հայտնում է ԱՀ ԱԳՆ կայքը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է, որ Արգենտինայի դեսպանին ԱԳՆ-ից բողոքի նոտա է հանձնվել 2023 թվականի սեպտեմբերի 10-ին Նյու Դելիում G20 գագաթնաժողովի շրջանակներում Արգենտինայի նախագահ Ալբերտո Ֆերնանդեսի արած հայտարարությունների կապակցությամբ, «որը պարունակում էր ագրեսիվ հայտարարություններ Ադրբեջանի դեմ»։
«ԱԳՆ-ն ափսոսանք է հայտնել Հայաստանի կողմից իրականացվող զրպարտչական արշավի վրա հիմնված անհիմն մտքերի արտահայտման համար, որը խեղաթյուրում է տարածաշրջանի իրական իրավիճակը և ուղղված է Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ։
Նշվել է նաև, որ չնայած Ադրբեջանի առաջարկներին՝ օգտագործել այլընտրանքային ուղիներ՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանի հայ բնակչության կարիքները հոգալու համար, այդ թվում՝ Աղդամ-Խանքենդի երթուղին, այն փաստը, որ առաջարկվող պարենամթերքը երբեք չի ընդունվել, հաստատում է, որ խնդիրը մարդասիրական չէ, այլ քաղաքական:
Արգենտինական կողմի ուշադրությունն է հրավիրվել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը ոտնահարող հայտարարություններից զերծ մնալու անհրաժեշտության վրա»,- ասվում է հակառակորդի գերատեսչության հայտարարության մեջ։