Բաքվում Արգենտինայի դեսպանին կանչել են Ադրբեջանի ԱԳՆ հայամետ հայտարարությունների համար
![]() 302 Երկուշաբթի, 11 սեպտեմբերի, 2023 թ., 19:48 Ադրբեջանում Արգենտինայի դեսպան Մարիանջելես Բելուշին կանչվել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարություն, հայտնում է ԱՀ ԱԳՆ կայքը։ «ԱԳՆ-ն ափսոսանք է հայտնել Հայաստանի կողմից իրականացվող զրպարտչական արշավի վրա հիմնված անհիմն մտքերի արտահայտման համար, որը խեղաթյուրում է տարածաշրջանի իրական իրավիճակը և ուղղված է Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ։ Նշվել է նաև, որ չնայած Ադրբեջանի առաջարկներին՝ օգտագործել այլընտրանքային ուղիներ՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանի հայ բնակչության կարիքները հոգալու համար, այդ թվում՝ Աղդամ-Խանքենդի երթուղին, այն փաստը, որ առաջարկվող պարենամթերքը երբեք չի ընդունվել, հաստատում է, որ խնդիրը մարդասիրական չէ, այլ քաղաքական: Արգենտինական կողմի ուշադրությունն է հրավիրվել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը ոտնահարող հայտարարություններից զերծ մնալու անհրաժեշտության վրա»,- ասվում է հակառակորդի գերատեսչության հայտարարության մեջ։ |