ՊՆ-ին օդանավակայան են նվիրում. «Հրապարակ»
![]() 1227 Չորեքշաբթի, 13 սեպտեմբերի, 2023 թ., 09:12 «Հրապարակ»-ը գրում է. «Կառավարությունը պաշտպանության նախարարությանն է նվիրաբերում «Արտակարգ իրավիճակների օդանավակայան» ՓԲԸ-ն։ Նպատակը, ըստ շրջանառության մեջ դրված նախագծի, ՀՀ-ում փոքր ավիացիայի և հայաստանյան օդանավակայանների զարգացման հեռանկարն է։ Այս օդանավակայանը գտնվում է Լոռու մարզում՝ Ստեփանավան քաղաքում, Վրաստանից 20 կմ հեռավորության վրա։ Օդանավակայանը երկար տարիներ թռիչքներ չի իրականացրել և գործունեություն չի ծավալել։ Անշարժ գույքն իրենից ներկայացնում է 61.7 հա հողատարածք, իսկ շենքերի գերակշիռ մասն ամբողջությամբ քանդված է։ «Որոշման նախագծի մշակման համար հիմք էր հանդիսացել 2023թ. փետրվարի 14-ի ՀՀ պաշտպանության նախարարության թիվ ՊՆ/510/766-2023 գրությունը՝ հասցեագրված ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը, ինչպես նաև հիմք է հանդիսացել ՀՀ-ում փոքր ավիացիայի և հայաստանյան օդանավակայանների զարգացման հեռանկարը»,- նշվում է նախագծում։ Մանրամասները՝ թերթի համարում: