«Միացյալ Նահանգներին չեն մտահոգում Հայաստանն ու հայերը». Կոլոկոլցևը` Փաշինյանին
Արևմուտքը ցանկանում է օգտագործել Ուկրաինայի հետ կապված իրավիճակը՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը Հարավային Կովկասից դուրս մղելու համար, Միացյալ Նահանգներին չեն մտահոգում Հայաստանն ու հայերը, հայտարարել է ՌԴ ՆԳ նախարար Վլադիմիր Կոլոկոլցևը Երևանում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ։
Ռուս նախարարը ուշադրություն է հրավիրել մտահոգիչ միտումների աճի վրա. «Արևմուտքը ցանկանում է օգտագործել Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը՝ Ռուսաստանին դուրս մղելու Հարավային Կովկասից և ոչնչացնելու ռուս-հայկական կապը: ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն մոլեռանդորեն առաջարկում են բարեփոխումների իրենց բաղադրատոմսերը՝ ներառյալ հետախուզական ծառայությունները և իրավապահ մարմինները, պաշտպանությունը, իրերի այս վիճակը խաթարում է մեր դաշինքը: Ամերիկացիները միշտ հետապնդում են միայն իրենց շահերը, նրանց չեն մտահոգում Հայաստանն ու հայերը»,- ասել է Կոլոկոլցևը։ Մամուլի ծառայությունը նաև նշել է, որ «Կոլոկոլցևը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի իրավապահ մարմինների միջև հարաբերությունները կրում են փոխըմբռնման և գործընկերության բնույթ ինչպես միջազգային հարթակներում, այնպես էլ երկկողմ համագործակցության շրջանակներում, և պատրաստակամություն է հայտնել համագործակցել ՆԳՆ-ի հետ։ Հայաստանի հարցերը տարբեր ձևաչափերով՝ հարցերի լայն շրջանակում, որոնց լուծումը կնպաստի տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ամրապնդմանը»։
Ռուսաստանցի նախարարն ընդգծել է, որ նման միջոցառումների համակարգված մոտեցումը և բիզնես մթնոլորտը հնարավորություն են տալիս համատեղել ջանքերը անվտանգության ապահովման, քաղաքացիների պաշտպանության և հասարակական կարգի պաշտպանության համար, նշել են գերատեսչությունում։