ԱՄՆ-ն փող չունի Ուկրաինային երկարաժամկետ աջակցելու համար. Սպիտակ տուն
ԱՄՆ-ի իշխանությունները միջոցներ չունեն «Ուկրաինային երկարաժամկետ աջակցության համար»,- հայտնել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը, գրում է RIA-ն:
Միաժամանակ նա նշել է, որ միջոցներ կան Կիևի ռեժիմին «ռազմական օգնության հրատապ կարիքների համար»։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը խոստովանել էր, որ իր ստորագրած ժամանակավոր բյուջեն չի ներառում Ուկրաինային ուղղված ծախսերը, թեև դա իրեն թույլ է տալիս խուսափել շաթդաունից։ «Չնայած Քոնգրեսի ճնշող մեծամասնությունը վճռականորեն աջակցում է Ուկրաինային, այս համաձայնագրում նոր ֆինանսավորում չկա այդ աջակցությունը շարունակելու համար»,- ասել է նա: Այժմ, նրա կարծիքով, որպեսզի Ուկրաինային աջակցությունը շարունակվի, Քոնգրեսն այժմ պետք է առանձին օրինագիծ ընդունի։
Կառավարության բյուջեի ժամանակավոր (45-օրյա) օրենքից ուկրաինական օգնության բացառումը հանրապետականների պայմանն էր այս փաստաթղթի համար Ներկայացուցիչների պալատում քվեարկելու համար։ Ֆինանսավորման բացակայության պատճառով պետական ​​գերատեսչությունների գործունեության դադարեցումը (շաթդաունը) կանխելու համար Բայդենը պետք է փաստաթուղթն ստորագրեր մինչև կիրակի ժամը 00:00 (Երևանի ժամանակով 08:00): Այժմ ԱՄՆ կառավարությունը կարճաժամկետ ֆինանսավորում կստանա 45 օրով, ինչը թույլ տվեց խուսափել հոկտեմբերի 1-ից շաթդաունից։