Թրամփը նշել է, թե ով է Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման մեղավորը
ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը մեղադրել է ներկայիս նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմին Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման ֆինանսավորմանն աջակցելու մեջ։ Այս մասին ասվում է Թրամփի մամուլի ծառայության տարածած հայտարարության մեջ։
«Համասի հարձակումն անպատվաբեր արարք է, և Իսրայելն ունի ճնշող ուժով պաշտպանվելու բոլոր իրավունքները: Ցավոք, այս հարձակումներին օգնել են ամերիկյան հարկատուների գումարները, որոնք, ըստ բազմաթիվ տեղեկությունների, փոխանցվել են Բայդենի վարչակազմի կողմից։ «Իմ հսկողության ներքո Աբրահամի համաձայնագիրը լիարժեք խաղաղություն բերեց Մերձավոր Արևելքին, բայց այժմ Բայդենը ոչնչացնում է այն շատ ավելի արագ, քան որևէ մեկը հնարավոր էր համարում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Նախկինում Թրամփը քննադատել էր ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև գերիների փոխանակման համաձայնագիրը, որով Թեհրանը մոտ 6 միլիարդ դոլար է ստացել իր սառեցված հաշիվներից, որոնք կուտակվել են նավթային եկամուտներից։ Սեպտեմբերի սկզբին Թրամփը ենթադրել էր, որ այդ գումարն Իրանն օգտագործելու է աշխարհի տարբեր մասերում իր հետ կապված խմբերի ֆինանսավորման համար: