ԱՄՆ-ն հրաժարվում է Իրանի հետ հակամարտությունից
ԱՄՆ-ն չի ցանկանում հակամարտություն Իրանի հետ, հայտարարել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի համակարգող Ջոն Քիրբին։ ԱՄՆ-ն նաև չի ձգտում Իսլամական Հանրապետության հետ հարաբերություններում լարվածության սրման, ըստ պաշտոնյայի, որը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք շահագրգռված չենք, ինչպես նշել է Պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը երեկ երեկոյան իր կողմից արված հայտարարության մեջ: Ոչ ոք չի ձգտում հակամարտության Իրանի հետ»,- ասել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ Փենթագոնի ղեկավարը հայտնել էր, որ ԱՄՆ բանակը նախագահ Ջո Բայդենի հրամանով հարվածներ է հասցրել Սիրիայում երկու թիրախների։ Օսթինի խոսքով՝ հարձակման թիրախ են դարձել այն օբյեկտները, որոնք օգտագործվում էին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) և իրանամետ խմբավորումների կողմից։ Նա ընդգծել է, որ այդ գործողությունները կապված չեն Իսրայելի և Պաղեստինի միջև հակամարտության հետ, և Վաշինգթոնի դիրքորոշումը չի փոխվել։
ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարը պնդում է, որ հարվածները Սիրիայում ենթադրյալ իրանական օբյեկտներին Վաշինգթոնի պատասխանն էր Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում և Իրաքում ամերիկացի քաղաքացիների դեմ հոկտեմբերի 17-ին սկսված հարձակումներին։ Reuters-ը, հղում անելով Փենթագոնի աղբյուրին, հայտնում է, որ F-16 կործանիչները զենքով ու զինամթերքով հարվածել են պահեստներին։