Իսրայելը հրադադարի պայմաններ է առաջադրել
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ երկիրը չի համաձայնի ՀԱՄԱՍ-ի հետ զինադադարի կնքմանը մինչև հոկտեմբերի 7-ի հարձակման ժամանակ պատանդ վերցված բոլոր քաղաքացիներն ազատ չարձակվեն: «Իսրայելը հրաժարվում է ժամանակավոր զինադադարից, որը չի ներառում մեր պատանդների վերադարձը»,- ասել է Նեթանյահուն իր հեռուստաուղերձում։
Հայտարարությունը հաջորդել է ՀԱՄԱՍ-ի՝ պատանդներին փոխանակելու առաջարկին՝ իսրայելական բանտերից պաղեստինցիներին ազատելու և «ագրեսիայի» դադարեցման պահանջով։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի այցն Իսրայել նշանավորվել էր նաև ռազմական գործողությունների հումանիտար դադարի մասին քննարկումներով, որոնք նա անվանել էր «կարևոր» քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության և Գազա օգնություն հասցնելու համար:
Բլինքենն ընդգծել էր պատանդներին ազատելու համար հումանիտար դադարների կիրառման հնարավորությունը, սակայն նշել, որ մանրամասները, թե ինչպես են իրականացվելու այդ դադարները, դեռևս լիովին պարզված չեն, և որ դրանց արդյունավետ օգտագործումը քննարկվում է իսրայելցի պաշտոնյաների հետ։
Ըստ CNN-ի, Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտն ուրբաթ օրը Բլինքենի հետ բանակցությունների ժամանակ նշել է, որ ռազմական գործողությունների ցանկացած դադարեցում կպայմանավորվի պատանդների վերադարձով՝ ընդգծելով Իսրայելի անխախտ դիրքորոշումն այս հարցում: