Ֆինլանդիան փակել է Ռուսաստանի հետ սահմանային 9 անցակետերից 4-ը
Ֆինլանդիան նոյեմբերի 18-ի գիշերը կփակի Ռուսաստանի հետ իր հարավարևելյան սահմանի 4 սահմանային անցակետեր, հինգշաբթի օրը՝ նոյեմբերի 16-ին, հայտարարել է վարչապետ Փեթերի Օրփոն։
Երկրի իշխանությունները որոշել են մինչև փետրվարի 18-ը փակել Իմատրա, Նիիրալա, Նուիջամաա և Վաալիմաա սահմանային անցակետերը միգրացիոն ճգնաժամի պատճառով։ Միևնույն ժամանակ, 2 սահմանային անցակետեր բաց կմնան ապաստանի դիմումները քննարկելու համար՝ Սալլան՝ Ֆինլանդիայի Մուրմանսկի շրջանի սահմանին և Վարտիուսը՝ Կարելիայի հետ սահմանին, պարզաբանել է Օրփոն։ Բացի այդ, կշարունակեն գործել Ռայա-Ջոսեպի և Կուուսամո անցակետերը, ինչպես նաև Վայնիկկալայի երկաթուղային անցակետը:
Այս որոշման պատճառը երրորդ երկրներից Ռուսաստանի տարածքից Ֆինլանդիա անօրինական միգրանտների հոսքի կտրուկ աճն էր։ Հելսինկին մեղադրել է ռուսական կողմին այս հոսքը կազմակերպելու մեջ՝ մատնանշելով, որ նման դեպք արդեն եղել է 2015թ.: Ֆինլանդիայի նախագահ Սաուլի Նիինիստյոն նախօրեին ասել էր, որ երկիրը պատրաստ է «Ռուսաստանի կողմից նման տհաճ բաների»: ՌԴ ԱԳՆ-ն հերքել է մեղադրանքները։
Ֆինլանդիան մեղադրել է Ռուսաստանին անօրինական միգրացիայի կազմակերպման մեջ
Վերջին օրերին Իրաքի, Սիրիայի, Եմենի և Մերձավոր Արևելքի այլ երկրների հարյուրավոր քաղաքացիներ հատում են Ռուսաստանի սահմանը՝ հասնելու համար Ֆինլանդիա, նշում է YLE News-ը։ Օգոստոսից դիմորդների թիվն աճում է, սակայն նրանց մեծ մասը չունի անհրաժեշտ փաստաթղթեր Ֆինլանդիա մուտք գործելու համար։
Ֆինլանդիայի սահմանապահ ծառայության ղեկավարի տեղակալ Մարկկու Հասինենն ասել է, որ իշխանություններն այս գործունեությունը համարում են «հստակ կազմակերպված», քանի որ այն «ինքնուրույն չէր կարող առաջանալ»։ «Սա լուրջ վտանգ է ազգային անվտանգության համար, որն արդեն ծանրաբեռնում է իշխանությունների գործունեությունն արևելյան սահմանային գոտում»,- ասել է Հասինենը:
Մարդկանց տեղափոխմամբ զբաղվող YLE-ի զրուցակիցը աղբյուրին պատմել է, որ ռուս սահմանապահներն սկսել են երրորդ երկրների քաղաքացիներին բաց թողնել առանց անհրաժեշտ վիզաների։ «Անցակետը փակ էր, բայց մեզ համար այլ մուտք բացեցին»,- ասել է մաքսանենգը։