Ուկրաինացիները զանգվածաբար փախչում են Կիև, որն ամենաշատն է հագեցած ՀՕՊ համակարգերով. #Politico
Լրատվամիջոցները հայտնում են ուկրաինացիների զանգվածային փախուստի մասին Կիև՝ քաղաքներում հակաօդային պաշտպանության բացակայության պատճառով
Ռուսական հատուկ գործողության մեկնարկից ի վեր շուրջ 600 հազար ուկրաինացի տեղափոխվել է Կիև՝ որովհետև մայրաքաղաքն ավելի լավ է պաշտըպանված ՀՕՊ համակարգերով։ Այս մասին նոյեմբերի 20-ին հայտնել է Politico-ն։
Նման տվյալներ է տրամադրել ՄԱԿ-ի Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը 2023 թվականի սեպտեմբերի դրությամբ։ Երկրի մյուս խոշոր քաղաքներում նույնպես մարդկանց հոսք կա՝ մոտ 500 հազար մարդ տեղափոխվել է Դնեպրոպետրովսկի և Խարկովի մարզեր։ Անշարժ գույքի գործակալ Ալեքսանդր Ժիտյուկն աղբյուրին պատմել է, որ զանգվածային տեղաշարժերը հանգեցրել են Կիևում անշարժ գույքի գների աճի: Ավելի վաղ՝ նոյեմբերի 1-ին, պաշտոնաթող գնդապետ և ռազմական փորձագետ Անատոլի Մատվիյչուկը բացահայտել էր Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության համակարգի հիմնական խոցելիությունը։ Այսպիսով, դա պայմանավորված է Կիևին մատակարարվող արևմտյան հակաօդային պաշտպանության համակարգերի ոչ համակարգված բնույթով և պաշտպանվածության ցածր մակարդակով։
Մինչ այս՝ հոկտեմբերի 15-ին, Ուկրաինայի բանակի ռազմաօդային ուժերի հրամանատարության ներկայացուցիչ Յուրի Իգնատն ափսոսանք էր հայտնել, որ արևմտյան երկրները չունեն հակաօդային պաշտպանության այնքան համակարգեր, որքան պահանջում է Կիևը։ Բացի այդ, նա հաստատել է, որ ձմռանը պաշտպանվելու համար երկիրը վարձակալելու է հակաօդային պաշտպանության համակարգեր։
Արևմտյան երկրները մեծացրել են ռազմական և ֆինանսական աջակցությունը Կիևին Դոնբասի պաշտպանության ռուսական հատուկ գործողության ֆոնին, որը շարունակվում է 2022 թվականի փետրվարի 24-ից։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է տարածաշրջանում իրավիճակի սրման հետ կապված։