«Դաշնակիցները ռազմանավեր կփոխանցեն Ուկրաինային». Զելենսկի
Ուկրաինան գործընկերների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ռազմանավեր ստանալու վերաբերյալ՝ Սևծովյան հացահատիկային միջանցքում նավարկության անվտանգությունն ապահովելու համար։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին՝ շաբաթ օրը Կիևում կայացած համաժողովում պատասխանելով «Ուկրաինսկայա պրավդա»-ի հարցերին։ Ըստ Զելենսկու՝ Ուկրաինան առանց Ռուսաստանի «հացահատիկային միջանցքի» ստեղծումը համարում է տարվա ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկը, ինչպես նաև աշխատում է ապահովել այդ միջանցքով ընթացող նավերի անվտանգությունը։
«Մենք պայմանավորվել ենք մեր գործընկերների հետ և կուղեկցենք նավերը ծովում՝ երաշխավորելու նրանց անվտանգությունը: Մենք արդեն ունենք կոնկրետ պայմանավորվածություններ նավերի ընդունման վերաբերյալ: Դա մոտ ապագայի հարց է»,- ասել է Զելենսկին:
Ուկրաինայի նախագահը նաև նշել է, որ Օդեսայի շրջանը պաշտպանվելու է հակաօդային պաշտպանության լրացուցիչ համակարգերով։
«Շատ կոնկրետ համալիրներ, շատ կոնկրետ հարցում արդեն ուղարկվել են գործընկերների կողմից, և կարող եմ ասել, որ դա արդեն համաձայնեցված է: Շուտով այս տարածաշրջանը կպաշտպանվի շատ հզոր հակաօդային պաշտպանությամբ», - ասել է Զելենսկին: