«Դուք այստեղ հսկայական դեր ունեք խաղալու». Մասքն ու Իսրայելի նախագահը հանդիպել են
Իսրայելի նախագահ Իսահակ Հերցոգը Երուսաղեմի իր նստավայրում ընդունել է Իսրայել ժամանած Իլոն Մասքին։ Նրա հետ զրույցում հրեական պետության ղեկավարը մատնանշել է աշխարհում հակահրեական ​​տրամադրությունների աճը, այդ թվում՝ սոցիալական ցանցերում, և կոչ է արել Մասքին, ում պատկանում է X սոցիալական ցանցը (նախկինում՝ Twitter), պայքարել այդ երևույթի դեմ։
«Մեզ հալածում է հակահրեականությունը՝ հրեաների հանդեպ ատելությունը: Եվ հրեաների նկատմամբ ատելությունը ազդում է մարդկանց վարքագծի վրա աշխարհի շատ վայրերում, և դուք այստեղ հսկայական դեր ունեք խաղալու: Մենք պետք է միասին պայքարենք դրա դեմ, քանի որ այն հարթակները, որոնք դուք ղեկավարում եք ցավոք, լի է ատելության թաքնված խոսքով, որը հրեաների նկատմամբ ատելությունն է՝ հակասեմականությունը: Մենք պետք է պայքարենք այդ ատելության դեմ, որպեսզի աշխարհն ավելի լավ տեղ, ավելի ապահով դարձնենք»,- կարծում է Հերցոգը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել Մասքին այցի համար, որի ընթացքում նա Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի ուղեկցությամբ այցելել է Քֆար Ազա՝ հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումից ամենաշատ տուժած բնակավայրերից մեկը: «Ձեր այցը մեզ համար մեծ նշանակություն ունի, քանի որ աշխարհը անընդհատ փոխվում է, և դուք մարդկությանն սպասող բազմաթիվ տեխնոլոգիաների և զարգացումների առաջնագծում եք: Մյուս կողմից, դուք տեսաք, թե ինչպես չարը կարող է հաղթահարել ամեն ինչ: Դուք դա տեսաք այսօր առավոտյան, դուք տեսել եք, թե ինչի կարող է հանգեցնել ատելությունը, տեսել եք, թե ինչպես է միտքը վերածվում չարության, ատելության և արյունահեղության: Դա այնքան մոտ է: Եվ երբ նայում եք ապագային, օգտագործելով Երկրի վրա ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիան, պարզ է դառնում, որ մարդկության ամենահին հիվանդությունը՝ հակահրեականությունը, թաքնված է և ազդում է շատ հասարակությունների վրա»,- հավելել է Իսրայելի նախագահը։
Մասքը համաձայնել է ատելության տարածման դեմ պայքարելու անհրաժեշտության հետ, նշել են Դյուկի գրասենյակից։ «Մենք պետք է անենք այն, ինչ անհրաժեշտ է ատելությունը դադարեցնելու համար: Ըստ էության, այս մարդկանց մանկուց կերակրել են քարոզչությամբ: Եվ զարմանալի է, թե մարդիկ ինչ կարող են անել, երբ նրանց սուտ են կերակրում. մանկուց նրանք կմտածեն, որ անմեղ մարդկանց սպանելը լավ է: Ահա ինչ ուժով քարոզչությունը կարող է ազդել մարդկանց գիտակցության վրա»,- ասել է Մասքը: