«Հաջորդ զոհը կլինի Մոլդովան». Լավրով
«Արևմուտքը Մոլդովային պատրաստում է հաջորդ զոհի դերին հիբրիդային պատերազմում, որը արևմտյան երկրները սանձազերծել են Ռուսաստանի դեմ»,- ասել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում։ (ԵԱՀԿ):
«Մեր մայրցամաքի խնդիրները ԵԱՀԿ-ի սկզբունքներով լուծելու ձախողված փորձերի թվում է «Կոզակի» հուշագիրը, որը կարող էր հուսալիորեն կարգավորել իրավիճակը Մոլդովայում 20 տարի առաջ։ ՆԱՏՕ-ական և ԵՄ-ական Բրյուսելն այնուհետև առանց արարողակարգի տորպեդահարեց Քիշնևի և Տիրասպոլի կողմից արդեն իսկ նախաստորագրված փաստաթուղթը, իսկ այժմ սպանում են նաև «5+2» ձևաչափը՝ վերջին բանը, որ մնում է Մերձդնեստրի կարգավորման համատեղ ջանքերից։ Իրականում Մոլդովային վիճակված է դառնալ Ռուսաստանի դեմ Արևմուտքի սանձազերծած հիբրիդային պատերազմի հաջորդ զոհը»,- ասել է նա։
Լավրովը հավելել է, որ «յուրաքանչյուր երկիր, որտեղ այժմ գործում են արևմտյան էմիսարները, հիմնադրամները և հասարակական կազմակերպությունները, պետք է լավ մտածի»։