Թուրքիան լրջորեն պատրաստվում է մոտեցող երկրաշարժին
Թուրքիայի իշխանությունները հայտարարել են Ստամբուլի բնակարանային ֆոնդի լայնածավալ թարմացման մասին, որը նախատեսված է 2024 թվականին։ Երկրի էկոլոգիայի և քաղաքաշինության նախարարության ղեկավար Մեհմեթ Օժասեքին ընդգծել է, որ նոր բնակարանները կհամապատասխանեն սեյսմակայուն բոլոր չափանիշներին՝ ուժեղ երկրաշարժերին դիմակայելու համար։ Այս մասին թուրք նախարարը հայտարարել է TV100-ին տված հարցազրույցում։
Սեյսմոլոգները բազմիցս զգուշացրել են Ստամբուլի տարածքում 7 բալից բարձր ուժգնությամբ հզոր երկրաշարժի վտանգի մասին։ Նման երկրաշարժի դեպքում կանխատեսվում է մոտ 90 հազար շենքերի փլուզում և 260 հազար բնակելի շենքերի վնասում, ինչը կարող է անօթևան թողնել շուրջ 4,5 միլիոն քաղաքացու։
«Չեմ ուզում ոչ մեկին վախեցնել, բայց պետք է ասել ճշմարտությունը. Ստամբուլում հնարավոր ուժեղ երկրաշարժը կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ ողջ Թուրքիայի համար: Ստամբուլում կա մոտ 6 միլիոն տուն և 1,5 միլիոն աշխատավայր: Նրանցից մոտ 600 հազարում ապրելը համարվում է վտանգավոր, ուստի մեզ անհրաժեշտ է վերաբնակեցման ծրագիր»,- ասել է Օժասեկին:
Նախարարը խոստացավ նաև 10 օրվա ընթացքում հաստատման ներկայացնել նախագծման ծրագիրը, որպեսզի հաջորդ տարվա սկզբին կառավարությունն սկսի դրա իրականացումը։