5 տարվա ազատազրկում` Լենինի արձանի մասին մեկնաբանության համար
Արևելյան Ղազախստանի մարզի Ալթայ քաղաքի դատարանը 5 տարվա ազատազրկման է դատապարտել տեղի 43-ամյա բնակչին, Ղազախստանի Քրեական օրենսգրքի 180-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ղազախստանի Քրեական օրենսգրքի 180-րդ հոդվածի 1-ին մաս) սոցիալական ցանցերում Լենինի հուշարձանը քանդելու մասին արված մեկնաբանության պատճառով։ Այս մասին հայտնում է «Ազատություն ռադիոկայան»-ի ղազախական ծառայությունը։ Հաշվի առնելով, որ դատապարտյալ կինն անչափահաս երեխաներ ունի, դատարանը հինգ տարով հետաձգել է պատժի կատարումը, պարզաբանում է հրապարակումը։
Քննիչների խոսքով՝ այս տարվա օգոստոսին Ալթայի բնակիչներից մեկը, մեկնաբանելով Լենինի հուշարձանի ապամոնտաժման մասին տեսանյութը, որի ժամանակ աշխատողների անզգուշության պատճառով հուշարձանը տապալվել է գետնին, գրել է, որ «վաղ թե ուշ Արևելյան Ղազախստանը կկցվի Ռուսաստանին, այն հենց Ռուսաստանի տարածք է, և մենք կտեսնենք, թե ուր կգնան մյուս հուշարձանները»։ Այս հայտարարությունը, ըստ դատախազության, վրդովեցրել է այն էջի բաժանորդներին, որում տեղադրվել է տեսանյութը, և կնոջ մասին հայտնել են ոստիկանություն։ Լեզվաբանական փորձաքննությունը պարզել է, որ կնոջ խոսքերը պարունակում են «ատելության խոսք» և «անջատողական հայացքներ»։
Դատավարության ժամանակ կինը հայտարարել է, որ արտահայտել է իր կարծիքը և կոչ չի արել խախտել սահմանադրական կարգը, սակայն դատարանն այլ բան է որոշել։