ԱՄՆ-ում ստեղծել են տեսախցիկ, որը նկարում է հազար տարին մեկ
ԱՄՆ Արիզոնա նահանգի Թուսոն քաղաքի Թումամոկ բլրի վրա տեղադրվել է եզակի տեսախցիկ, որը նախատեսված է հազար տարին մեկ լուսանկարելու համար: Այս փորձնական նախագիծը, որը մշակվել է Արիզոնայի համալսարանի փիլիսոփա Ջոնաթան Քիթսի կողմից, կոչված է՝ խրախուսելու մարդկանց մտածել ապագայի մասին և պլանավորել երկարաժամկետ հեռանկարում: Պողպատե ձողի վրա տեղադրված ̀«Հազարամյակի տեսախցիկ»-ը պարզ անցք ունի 24 կարատանոց ոսկու բարակ թիթեղի մեջ, որով լույսը ներթափանցում է պղնձե գլան:
Հաջորդ տասը դարերի ընթացքում Թուսոնի լանդշաֆտից արտացոլված արևի լույսը կամաց-կամաց կգունազրկի լուսազգայուն մակերեսը, որը ծածկված է վարդագույն ներկի բազմաթիվ բարակ շերտերով:
Քիթսը և Թումամոկ բլրի անապատային լաբորատորիայի հետազոտողների թիմը տեսախցիկը տեղադրել են արևմուտք ուղղված նստարանի մոտ:
Նստարանը հրավիրում է անցորդներին՝ կանգ առնել և մտածել ապագայի մասին, իսկ տեսախցիկը խրախուսում է ճանապարհորդներին պատկերացնել, թե ինչ կարող է լինել առջևում: