Պուտինը հայտնել է, թե քանի ռուս զինվոր կա Ուկրաինայում
Ուկրաինայում «հատուկ ռազմական գործողությունն» սկսվել է «Ռուսաստանի շահերը պաշտպանելու համար, այլ դրդապատճառներ չկան»,- ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Ըստ Պուտինի՝ «ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Ուկրաինայի փաստացի տերն ազգայնականներն էին», իսկ «Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական թշնամին պետական ​​հեղաշրջում կատարեց և սկսեց ֆիզիկապես ոչնչացնել նրանց, ովքեր պատրաստ էին նորմալ հարաբերություններ կառուցել Ռուսաստանի հետ»:
«Մոսկվան մինչև 2014 թվականը համբերատար կառուցում էր հարաբերությունները Կիևի հետ խաղաղ ճանապարհով, բայց հետո Ռուսաստանի հակառակորդները կանխեցին դա»,- ասել է Պուտինը և վստահեցրել, որ հաղթելու են:
Նա նաև հավելել է, որ «մարտական ​​գոտին մշտական ​​ուշադրություն և ճշգրտումներ է պահանջում, այն կազմում է 2 հազար կմ, իսկ ռուսական կողմից ավելի քան 600 հազար զինվոր կա»։