Բորելը հայտարարել է, որ ԵՄ-ն «չի մեռնի Դոնբասի համար»
Եվրոմիությունը մտադիր չէ իր քաղաքացիներին ուղարկել՝ «մեռնելու Դոնբասի համար», ուստի կարիք չկա «մարդկանց վախեցնելու»։ Այս մասին հայտարարել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը՝ մեկնաբանելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի խոսքերը Ուկրաինայի տարածք ռազմական անձնակազմի հնարավոր ուղարկման մասին։
«Մենք չպետք է վախեցնենք մարդկանց՝ ասելով, որ պատերազմն անխուսափելի է: Ուկրաինային աջակցելու անհրաժեշտությունն է անխուսափելի: Խոսքը ոչ թե Դոնբասի համար մեռնելու մասին է, այլ ուկրաինացիներին օգնելու մասին, որպեսզի նրանք չսպանվեն Դոնբասի համար կամ սպանվեն Կիևում, երբ այն ռմբակոծվում է»,- ասել է Բորելը Բրյուսելի գագաթնաժողովից առաջ:
2024 թվականի փետրվարի վերջին Մակրոնը չբացառեց Ուկրաինա ռազմական կոնտինգենտի ուղարկումը, իսկ մարտին թույլ տվեց անհրաժեշտության դեպքում ցամաքային գործողություն իրականացնել ռուսական զորքերի դեմ։ ՆԱՏՕ-ի Ֆրանսիայի գլխավոր դաշնակիցները՝ ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան և Գերմանիան, Մակրոնի խոսքերից հետո հայտնել են, որ չեն ծրագրում իրենց զորքերն ուղարկել Ուկրաինա։ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենթ Սթոլթենբերգը նույնպես բացառել է իրադարձությունների նման զարգացումը։
Ինչպես գրում է Le Monde թերթը, Փարիզն ուսումնասիրում է 2023 թվականի ամառվանից իր զորախումբն Ուկրաինա ուղարկելու հնարավորությունը։ Մարտի սկզբին Ֆրանսիայի Կոմունիստական կուսակցության ղեկավար Ֆաբիեն Ռուսելը փոխանցեց Մակրոնի խոսքերը Ուկրաինայում Ֆրանսիայի հնարավոր ռազմական միջամտության մասին, եթե ռուսական զորքերը մոտենան Կիևին կամ Օդեսային։
Ուկրաինայում ՆԱՏՕ-ի երկրների զինվորականների հայտնվելը հիմք կդառնա Ռուսաստանի և դաշինքի միջև ուղիղ բախման համար, բազմիցս զգուշացրել են Ռուսաստանի իշխանությունները։ Արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը մարտի 19-ին հայտնել է, որ գերատեսչության տվյալներով՝ Ֆրանսիան Ուկրաինա ուղարկելու համար ռազմական կոնտինգենտ է պատրաստում։ Ֆրանսիայի իշխանությունները հերքել են այս տեղեկությունը։