Ռուսական զորքերը ճեղքել են ճակատը և հասել ռազմավարական կարևոր քաղաքի
Ռուսական զորքերն Ուկրաինայի Դոնեցկի մարզի՝ արդեն գրավված Բախմուտ քաղաքից առաջ են շարժվել, ճեղքել առաջնագիծը և հասել ռազմավարական նշանակություն ունեցող Չասով Յար քաղաք։ Ուկրաինայի զինված ուժերի սպաներն ասել են, որ քաղաքը պահելը դժվար կլինի, քանի որ գրոհը հետ մղելու համար բավարար կենդանի ուժ, ռազմական տեխնիկա և զինամթերք չկա։ Ավելին, ռուսական բանակն ինտենսիվորեն օգտագործում է կառավարվող ռումբեր, ինչպես կիրառում էր Ավդեևկայի վրա հարձակվելիս։ Ուկրաինացիներն իրենց ձեռքում ոչինչ չունեն պայքարելու այն ռումբերի դեմ, որոնք արդեն իսկ ավերել են շենքերն ու ինժեներական ամրությունները։
Ուկրաինայի ազգային գվարդիայի սպա Վլադիմիր Չերնիկն, ով մասնակցել է Չասով Յար քաղաքի համար մղվող մարտերին, «Կիև 24» հեռուստաալիքին հայտնել է, որ ռուսները հասել են քաղաքի անմիջական մերձակայք։
«Հրաման ունեն՝ վերցնել Չասով Յար քաղաքը։ Ի վերջո, Չասովոյ Յարի գրավումը նրանց թույլ կտա կրակային հսկողություն հաստատել Կոնստանտինովկայի, մասամբ նույնիսկ Կրամատորսկի վրա։ Սա գերիշխող բարձրություն է այս տարածաշրջանում, և Չասով Յարը վերցնելը նրանց հսկայական առավելություն կտա: Սակայն ուկրաինական զորքերը չեն լքում իրենց դիրքերը, և ռուսական գրոհային գրեթե բոլոր գործողությունները լիովին հաջող չեն ընթանում։ Այսինքն, ուկրաինական զորքերը բավականին հաջողությամբ զսպում են ռուսական ներխուժումը»,- ասել է Չերնյակը։ Նա նաև հավելել է, որ ուկրաինական զորքերն այժմ ամեն ինչ անում են, որպեսզի թշնամին չմոտենա քաղաքին։
«Թշնամին բավականին մոտեցել է Չասով Յարին։ Հիմա հիմնական հարցն այն է, թե արդյո՞ք ուկրաինական բանակը կդիմակայի, թե ոչ։ Արժե հասկանալ, որ եթե ռուսական բանակը քաղաքական նպատակ ունի գրավելու քաղաքը մինչև որոշակի ժամկետ, ապա նա կուղղորդի իր ողջ կենդանի ուժը դրա համար»,- պարզաբանել է Չերնյակը։
Ըստ սպայի՝ այստեղ Ռուսաստանի Դաշնությունը հրետանու, ավիառումբի կամ անձնակազմի օգտագործման սահմանափակումներ չունի։ Նրանք ամեն գնով ցանկանում են վերցնել բնակավայրը։ Հարցին, թե ինչ մարտավարություն է կիրառում ռուսական բանակն ուկրաինական դիրքերի վրա հարձակումների ժամանակ, սպան պատասխանել է. «Նախ «տաքացնում են» ավիառումբերով և հրետանու միջոցով, այնուհետև մսային խմբերը առաջ են շարժվում մեր զորքերը հյուծելու նպատակով, որից հետո խմբերը մտնում են և հիմնավորվում կրակակետերում: Նրանք շատ ռեզերվներ ունեն՝ հենց որ մի խումբն ավարտվում է, մյուսը օգնության է հասնում։ Հակառակորդն ունի բավարար ռեսուրսներ այս ուղղությամբ մարտական ​​գործողություններ իրականացնելու համար»։
Ապրիլի 3-ին տարածված տեղեկատվության համաձայն՝ ռուսական բանակը գրավել է Դոնեցկի Վոդյանսկ գյուղը։ Ռուսները գրավել են նաև Բախմուտի մոտ գտնվող Իվանովսկ գյուղը և արդյունքում մոտեցել Չասով Յար քաղաքին։ Այս պահին հաղորդվում է, որ ռուսական բանակը դիրքավորվում է քաղաքից 500-1000 մետր հեռավորության վրա։