ՆԱՏՕ-ն Ուկրաինային կոչ է արել հույսը չդնել F-16-երի վրա
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը հայտարարել է, որ F-16 կործանիչները չեն լինի «արծաթե փամփուշտ» Ուկրաինայի պաշտպանության բանակի համար պատերազմում։ Սթոլթենբերգը գերմանական Bild հրատարակությանն ասել է, որ այդ կործանիչների արագ մատակարարումն Ուկրաինա կլինի ՆԱՏՕ-ի կողմից Ուկրաինային զգալի ռազմական աջակցության օրինակ։
«Այն փաստը, որ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները մատակարարում են F-16, ինչպես նաև վարժեցնում են օդաչուներին և զենք տրամադրում F-16-ին, ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների կողմից Ուկրաինային զգալի ռազմական աջակցության ևս մեկ օրինակ է: Բայց մարտադաշտում իրավիճակը չի կարող փոխվել մեկ համակարգով։ Սա արծաթե փամփուշտ չէ, որը կփոխի ամբողջ պատերազմը»,- ասել է Սթոլթենբերգը։
«Ուստի ես ողջունում եմ այն ​​փաստը, որ դաշնակիցներն այժմ ջանասիրաբար աշխատում են այդ մատակարարումների, ինչպես նաև F-16-ի օդաչուների և սպասարկման անձնակազմի պատրաստման վրա», - ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը: