Մոլդովայում արգելվել է ռուսական կայսերական դրոշը
Մոլդովայում ծայրահեղական է ճանաչվել սև-դեղին-սպիտակ եռագույնը՝ Ռուսական կայսրության դրոշը, հայտնում է NewsMaker-ը։
Համապատասխան որոշումը կայացրել է Քիշնևի դատարանը՝ քննարկելով գլխավոր դատախազության, արդարադատության նախարարության և տեղեկատվության և անվտանգության ծառայության խնդրանքը։
Դատարանը որոշել է, որ դրոշը ծայրահեղական է։ Որոշումը կարող է վիճարկվել Քիշնևի վերաքննիչ դատարանում մեկ ամսվա ընթացքում։
Սև, դեղին և սպիտակ դրոշը Ռուսական կայսրության պաշտոնական դրոշն էր 1858-1896 թվականներին։ Այսօր այն ակտիվորեն օգտագործվում է ռուսական ազգայնական, միապետական ​​և հայրենասիրական կազմակերպությունների կողմից։