ԱՄՆ-ում 6 բանտարկյալներ արևի խավարումը տեսնելու թույլտվություն են ստացել դատարանի միջոցով
Ապրիլի 8-ին ԱՄՆ-ի, Կանադայի և Մեքսիկայի բնակիչները կկարողանան դիտել արևի ամբողջական խավարումը: Սակայն Նյու Յորքի նահանգի քրեակատարողական հիմնարկներն այս ընթացքում կարանտին է նախատեսված, և բոլոր բանտարկյալներից պահանջվում է մնալ իրենց խցերում: Երբ խավարման մասին հայտնի է դարձել, Սալիվան շրջանի բանտից 6 ազատազրկվածներ հայց են ներկայացրել ուղղիչ հաստատության դեմ՝ պնդելով, որ խավարման ժամանակ դրսում գտնվելու արգելքը խախտում է իրենց սահմանադրական իրավունքները։
Նրանք բացատրել են, որ արևի խավարումը կարևոր իրադարձություն է ինչպես աթեիստների, այնպես էլ քրիստոնեության, իսլամի և Սանթերիայի հավատացյալների համար: Հայցում պարզաբանվում է, որ խավարումը նկարագրված է Նոր Կտակարանում, որը կարևոր է քրիստոնյաների համար, և մուսուլմաններն այս պահին պետք է հատուկ աղոթք ասեն։ Հայցվորներից մեկը պարզվել է, որ աթեիստ է, բայց նաև հայտարարել է, որ ցանկանում է տեսնել աստղագիտական այդ երևույթը, և արգելքը ոտնահարում է իր իրավունքները՝ որպես աշխարհի գիտական ընկալման կողմնակից։
Արդյունքում՝ հինգշաբթի օրը՝ ապրիլի 4-ին, կողմերը կարգավորման համաձայնություն են ձեռք բերել։ Խավարման ժամանակ բանտարկյալներին թույլ են տվել դրսում լինել: Ավելին, բանտի ղեկավարությունը պարտավորվել է նրանց տրամադրել արևային ակնոցներ՝ աստղագիտական երևույթը դիտարկելու համար։