Կրեմլը հայտարարել է Իլհամ Ալիևի և Պուտինի միջև բանակցությունների մասին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովում երկկողմ հանդիպումներ կունենա այլ երկրների ղեկավարների հետ, հայտարարել է ՌԴ ղեկավարի օգնական Յուրի Ուշակովը։
Մասնավորապես, հուլիսի 3-ին՝ արձանագրային իրադարձությունների մեկնարկին նախորդող օրը, բանակցություններ են ծրագրվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Մոնղոլիայի նախագահ Ուխնաագին Խուրելսուխի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի և Պակիստանի վարչապետ Շարիֆ Շահբազի հետ։ Երեկոյան նախատեսված ոչ պաշտոնական ընթրիքից անմիջապես առաջ գագաթնաժողովի մասնակիցները կհանդիպեն նաև Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևի հետ։
Հուլիսի 4-ին Ուշակովը հավելել է, որ «գուցե ժամանակ լինի փոքր, կարճ երկկողմանի շփումներ կազմակերպելու համար», արդեն իսկ համաձայնեցված են բանակցություններ Իրանի նախագահի պաշտոնակատար Մոհամմադ Մոխբերի հետ:
Ընդհանուր առմամբ, ՇՀԿ-ի միջոցառումներին կմասնակցեն Կատարի, ԱՄԷ-ի, Թուրքմենստանի ներկայացուցիչները, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, ԱՊՀ-ի գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը և ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Թասմագամբետովը, ինչպես նաև ՏՀԶԿ-ի, Պարենի և անվտանգության իսլամական կազմակերպության ղեկավարները։