Դաղստանում նիկաբ կրելու վերաբերյալ որոշում է կայացվել
Դաղստանի մուֆթին բավարար հիմքեր չի գտել նիկաբի ընդհանուր արգելքի համար: Այս մասին հայտնում է Հանրապետության մուֆթիության Telegram ալիքը։
«Չորս մադհաբների շրջանակներում շարիաթի տեքստերի մանրակրկիտ վերլուծությունից հետո Դաղստանի Հանրապետության ֆեթվաների վարչությունը բավարար հիմքեր չի տեսնում նիկաբի ընդհանուր արգելքի վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար», - ասել է բաժնի ղեկավար Ախմեդ-Հաջի Իսաևը:
Նրանք նաև հայտնել են, որ Դաղստանում նիկաբ կրելու տեղական արգելք կարող է սահմանվել որոշակի իրավիճակներում անվտանգության նկատառումներից ելնելով:
«Հարկ է նշել, որ որոշակի իրավիճակներում, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, կարող է սահմանվել նիկաբ կրելու տեղական արգելք, քանի որ հասարակության անվտանգությունն իսլամում առաջնային նշանակություն ունի»,- ասվում է ուղերձում։