«Դիտարկում ենք ՌԴ-ն և ՉԺՀ-ն շրջանցող առևտրային երթուղու ստեղծումը՝ ՀՀ-ով և Ադրբեջանով»․ Ջեյմս Օ'Բրայեն
1765
Չորեքշաբթի, 31 հուլիսի, 2024 թ., 09:42
ԱՄՆ-ն դիտարկում է Կենտրոնական Ասիայի երկրներից դեպի համաշխարհային շուկաներ նոր ցամաքային երթուղի ստեղծելու հնարավորությունները՝ շրջանցելով Ռուսաստանն ու Չինաստանը։ Այս մասին ԱՄՆ Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեում հայտարարել է պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը:
«Կենտրոնական Ասիայի երկրներն աներևակայելի հարուստ են, և այժմ համաշխարհային շուկաներ դուրս գալու նրանց միակ տարբերակները Ռուսաստանի կամ Չինաստանի միջոցով են։ Եթե մենք կարողանանք բացել մի երթուղի, որը կանցնի Հայաստանով կամ Ադրբեջանով, ապա դրանք շատ ավելի քիչ կախված կլինեն Ռուսաստանից և Չինաստանից»,- ասել է Օ'Բրայենը։