Ճապոնիան իր պաշտպանական բյուջեն կավելացնի ռեկորդային մակարդակով
Ճապոնիան ցանկանում է հաջորդ տարի իր պաշտպանական բյուջեն հասցնել ռեկորդային՝ 54 միլիարդ դոլարի: Դրա պատճառը Չինաստանից հնչող սպառնալիքներն էին, հայտնում է Kyodo-ն։
Մասնավորապես, ռեկորդային բյուջեն կներառի անօդաչու թռչող սարքեր տեղակայելու պահանջարկը, որպեսզի ավելի լավ պաշտպանեն ծայրամասային կղզիները «Չինաստանի աճող ռազմական ինքնավստահության» պայմաններում: Խոսքը Նանսեյ կղզիների շղթայի մասին է, որը ռազմավարական նշանակություն ունի՝ Թայվանին մոտ գտնվելու պատճառով։
Ընթացիկ տարվա՝ պաշտպանության նախարարության բյուջեն կազմում է 7,9 տրիլիոն իեն, ինչն ամենամեծն է երկրի պատմության մեջ։
Ճապոնիայում տարեկան պաշտպանական ծախսերը երկար տարիներ սահմանափակվել են ՀՆԱ-ի մոտ 1 տոկոսով կամ 5 տրիլիոն իենից մի փոքր ավելի: Սակայն 2022 թվականին Ճապոնիայի կառավարությունը թարմացրել է իր անվտանգության փաստաթղթերը՝ նաև Հյուսիսային Կորեայի սպառնալիքների պատճառով։