Չեխիայի նախագահը կոչ է արել Ուկրաինային համակերպվել
Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելը հնարավոր է համարում Ռուսաստանի կողմից օկուպացված ուկրաինական տարածքների հետ կապված ժամանակավոր «փոխզիջումը», եթե դա կհանգեցնի պատերազմի դադարեցմանը: Նա ընդգծում է, որ Ուկրաինան պետք է անդամակցի ՆԱՏՕ-ին նման փոխզիջման դեպքում: Այս մասին նա ասել է PoliTalk փոդքաստում, որի տեքստային տարբերակը հրապարակում է Novinky-ն։
Ըստ Պավելի, եթե Ուկրաինայում արդար խաղաղությանսկզբունքը հաշվի առնվի, ապա դա կնշանակի Ուկրաինայի ամբողջական վերահսկողության վերականգնում իր տարածքի, այդ թվում՝ Ղրիմի նկատմամբ։
«Բայց սա, ինչպես մենք բոլորս հավանաբար զգում ենք, ավելի շուտ պատրանք է: Իրականությունը փոքր-ինչ այլ է լինելու. պետք է խոսել արդար աշխարհին հնարավորինս մոտենալու ցանկության մասին»,- նշել է Չեխիայի նախագահը։
«Ժողովրդավարական երկրների տեսանկյունից, որոնք հարգում են միջազգային իրավունքը և ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, մենք պետք է հարգենք պատերազմող կողմերի պայմանավորվածությունները, բայց չենք ընդունի ագրեսիայի վրա հիմնված միջազգային սահմանների փոփոխությունը։ Մենք Ռուսաստանի կողմից օկուպացված տարածքները կհամարենք ժամանակավոր օկուպացված»,- նշել է Պավելը։
Նա ընդգծել է՝ նպատակն, իհարկե, այն է, որ Ուկրաինան հնարավորինս ազատի իր տարածքը։
«Մյուս կողմից, մենք բոլորս գիտակցում ենք, որ Ռուսաստանը պարզապես երկիր չէ, այն երկիր է, որն ունի հսկայական միջուկային զինանոց, հսկայական ռազմական և նյութական ռեսուրսներ։ Ռուսաստանը կարող էր այս ինտենսիվության պատերազմ վարել շատ ու շատ տարիներ, և, իհարկե, դա ոչ մեկին պետք չէ։ Հետևաբար, եթե հակամարտությունը դադարեցնելու գինը ինչ-որ ժամանակավոր լուծում է, որը փոխզիջում է, ապա ես կարծում եմ, որ լավ գաղափար է գնալ այս ճանապարհով», - ասել է Պավելը:
Նա նաև ընդգծել է, որ նման սցենարի դեպքում պետք է հետևի ոչ միայն Ուկրաինայի ընդունումը ԵՄ, այլև Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին, քանի որ Ուկրաինային անվտանգության վակուումում թողնելը կնշանակի ստորագրել ապագա հակամարտությանը։
Պավելը չի ​​կարծում, որ Կիևի վերահսկողության ամբողջական վերականգնումն ուկրաինական ողջ տարածքի վրա պետք է նախապայման լինի ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցության համար։
«Եթե ինչ-որ վարչական սահման գծվի, ապա մենք կարող ենք այդ վարչական սահմանը համարել ժամանակավոր և ընդունել Ուկրաինան ՆԱՏՕ-ի կազմում այն ​​տարածքում, որը նա կվերահսկի այդ ժամանակ»,- ասել է Պավելը։