Հայտնաբերվել է Ռամզես II փարավոնի սուրը
Հյուսիսային Եգիպտոսում պեղումների ժամանակ հնագետները հայտնաբերել են Ռամզես II փարավոնի սուրը: Այս մասին հայտնում է Եգիպտոսի զբոսաշրջության և հնությունների նախարարությունը։
Պեղումներն ընթանում են Բուհեյրա նահանգում գտնվող Խոշ Իսա քաղաքում։ Այնտեղ հայտնաբերվել են Նոր թագավորության դարաշրջանի (մ.թ.ա. XVI-XI դդ.) զինվորական զորանոցների և զենքի ու սննդի պահեստների հետքեր։
«(Հնագետների) առաքելությունը հայտնաբերել է երկար բրոնզե սուր՝ զարդարված Ռամզես II թագավորի փորագրությամբ, ինչպես նաև մի խումբ հնագիտական ​​գտածոներ, որոնք լույս են սփռում բնակիչների առօրյա գործունեության վրա»,- հայտնում է գերատեսչության մամուլի հաղորդագրությունը։
Քարտաշ-դեկորացիա վահանի կամ կիսով չափ փաթաթված ոլորման տեսքով՝ զինանշանով, մոնոգրամով կամ տարբերանշանով: Բացի այդ, գիտնականները հայտնաբերել են հնագույն որսորդական գործիքներ, զարդեր և հիգիենայի պարագաներ:
Ռամզես II-ը Հին Եգիպտոսի 19-րդ դինաստիայի երրորդ կառավարիչն է։ Կառավարել է 1279–1213 Ք.ա. նրա օրոք կնքված խաղաղության պայմանագիրը Եգիպտոսի և Խեթական թագավորության միջև (հին տերություն Փոքր Ասիայում) հանգեցրել է համաշխարհային առևտրի զգալի ընդլայնմանը։