Իսրայելը հրաժարվել է ընդունել Բորելին
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է, որ ծրագրում է պաշտոնական այց կատարել Իսրայել սեպտեմբերի 14-15-ը՝ պաշտոնավարման ավարտից մոտ մեկ ամիս առաջ։ Այս մասին գրում են իսրայելական լրատվամիջոցները։ Սակայն Երուսաղեմը խորհրդակցություններից և հանդիպումներից հետո հրաժարվել է՝ ասելով, որ Բորելը չի ​​կարողանա այցելել Իսրայել այդ օրերին։
Բորելը նախկինում կոչ էր արել պատժամիջոցներ սահմանել իսրայելցի վերաբնակիչների նկատմամբ, ովքեր կասկածվում են պաղեստինցիների նկատմամբ բռնության համար, ինչպես նաև անձնական պատժամիջոցներ սահմանել նախարարներ Իտամար Բեն-Գվիրի և Բեզալել Սմոտրիչի դեմ:
Իսրայելը նշել է, որ Բորելը հայտարարել է այցի ամսաթիվը՝ առանց այն համաձայնեցնելու Իսրայելի ԱԳՆ ներկայացուցիչների հետ և առանց թույլտվություն խնդրելու։ Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարին խնդրել են ծրագրել այցը Իսրայելում աշնանային արձակուրդների ավարտից հետո։