Ռուսաստանում վերջին խոշոր ամերիկյան բանկը դադարեցնում է իր գործունեությունը
![]() 585 Շաբաթ, 14 սեպտեմբերի, 2024 թ., 23:36 Ամերիկյան Citibank-ը՝ ռուսական շուկայի արևմտյան խոշորագույն բանկերից մեկը, Ռուսաստանի Դաշնության լավագույն 20 բանկերից մեկը՝ ակտիվների քանակով, դադարեցնում է իր գործունեությունը։ Նոյեմբերի 15-ից բանկի ռուսական դուստր ձեռնարկությունը կփակի վերջին գործող մասնաճյուղը, որն աշխատում էր հաճախորդների հետ, հայտնում է Frank RG-ը՝ վկայակոչելով Citi-ի հայտարարությունը։ Մոսկվայի Պավելեցկայա մետրոյի կայարանի մոտ գտնվող գրասենյակը երկու ամսից կդադարի աշխատել, և այդ պատճառով Citibank-ի հաճախորդներին խորհուրդ է տրվում «դիտարկել միջոցների տեղաբաշխման այլ տարբերակներ և ավարտին հասցնել իրենց բոլոր գործառնությունները», զգուշացնում է կազմակերպությունը: Սեպտեմբերի 20-ից Citibank-ի բոլոր դեբետային քարտերը կդադարեն աշխատել, իսկ սեպտեմբերի 25-ից կդադարեցվեն գործառնությունները Կենտրոնական բանկի արագ վճարումների համակարգի միջոցով, ինչպես նաև փոխանցումները, տերմինալում կանխիկ գումար ստանալը և QR կոդով գնումները։ Citigroup-ը պլանավորում էր 2021 թվականի սկզբին վաճառել իր մանրածախ բիզնեսը Ռուսաստանում, իսկ Ռուսաստանի՝ Ուկրաինա ներխուժելուց հետո որոշեց դե ֆակտո փակել այն։ 2022 թվականի սկզբից բանկի կողմից տրված վարկերի ծավալը նվազել է 98%-ով և կազմել 2,4 մլրդ ռուբլի։ Ֆիզիկական անձանց ավանդների 154 միլիարդ ռուբլիից մնացել է 1 միլիարդը, իսկ բիզնես հաշիվներում միջոցները նվազել են ավելի քան 90 անգամ՝ 346-ից մինչև 3,8 միլիարդ ռուբլի, ինչպես հետևում է նրա հաշվետվությունից: |
«Քաոսի վրա կառուցված քաղաքականությունը չի կարող ստեղծել երկարաժամկետ կայունություն»․ Արմեն Հովասափյան
11316:54
«Եթե Վազգեն Սարգսյանը հրաշքով հայտնվեր, ինչպե՞ս կնայեիք նրա աչքերին»․ Դավիթ Ամալյան
11416:24
«Էն ժամանակ ես էլ եմ արել՝ ցուլիկը գցում էինք գետնին, հողի վրա մորթում». Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
11216:18
«Քաղաքացու ամենամեծ ցավն անարդարությունն է, երբ իր երեխան սահմանին է, իշխանավորինը՝ կաբինետում»․ Սևակ Հակոբյան (տեսանյութ)