Ֆրանսիան ևս խստացնում է միգրացիոն քաղաքականությունը
Ֆրանսիայի նոր կառավարությունը պատրաստվում է կոշտ մոտեցում ցուցաբերել միգրացիոն խնդիրների նկատմամբ: Առանցքային պաշտոնյաները խոստացել են զգալիորեն կրճատել երկիր անօրինական մուտք գործող և այնտեղ գտնվող մարդկանց թիվը, հայտնում է Associated Press-ը։ Հունիսի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո նախագահ Էմանուել Մակրոնը վարչապետ նշանակեց պահպանողական հանրապետական կուսակցության վետերան Միշել Բարնիերին՝ հուսալով, որ կառավարության նոր ղեկավարը կաշխատի պառակտված օրենսդիր մարմնի հետ՝ վերջ դնելու քաղաքական իրարամերժությանը:
Բարնիեի կառավարությունը, որտեղ գերակշռում են պահպանողականներն ու կենտրոնամետները, չունի մեծամասնություն խորհրդարանում, և ցանկացած նոր օրենսդրություն ընդունելու փորձերը անխուսափելիորեն կբախվեն ընդդիմության դիմադրությանը և, հնարավոր է, արգելափակվեն: Ազգային ժողովը ներկայում բաժանված է երեք հիմնական քաղաքական դաշինքների միջև՝ արմատական ձախակողմյան «Նոր ժողովրդական ճակատ» կոալիցիան, Մակրոնի կենտրոնամետ դաշնակիցները, որոնք համաձայնության են եկել պահպանողականների հետ և ծայրահեղ աջ «Ազգային միաբանություն» կուսակցությունը, որը ամենամեծ կուսակցությունն է նոր ասամբլեայում:
Նոր վարչապետն իր առաջնահերթությունները կներկայացնի երեքշաբթի Ազգային ժողովում նախատեսված ընդհանուր քաղաքականության ելույթում։ Վերջին հեռուստատեսային հարցազրույցներում Բարնյեն քննադատել է Ֆրանսիայի սահմանները՝ դրանք համարելով «մաղեր» և մտահոգություն հայտնել, որ «միգրացիոն հոսքերը չեն վերահսկվում»։
Նա խոստացել է զսպել ներգաղթը՝ վկայակոչելով հարևան երկրների կողմից ձեռնարկված միջոցները, ինչպիսիք են Գերմանիան, որոնք այս ամսվա սկզբին խստացրել են վերահսկողությունը բոլոր ցամաքային սահմաններում: