Վլադիմիր Զելենսկին դաշնակիցներին «ընդամենը երեք ամիս է տվել». AP
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին դաշնակիցներին «ընդամենը երեք ամիս է տվել՝ ընդունելու պատերազմին վերջ տալու իր ծրագրի հիմնական դրույթները», այսինքն՝ մինչև տարեվերջ։ Այս մասին գրում է Associated Press-ը։
Նախկինում նախագահն ինքն էր ասել, որ պլանի առաջին չորս կետերը պետք է իրագործվեն հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում, հինգերորդը՝ պատերազմից հետո։
AP-ն նշում է, որ մինչ այժմ ոչ մի երկիր «հրապարակայնորեն չի հաստատել» այս ծրագիրը։ Նախագահն այսօր, ներկայացնելով նրան Գերագույն Ռադայում, ասել է, որ դաշնակիցները դրան վերաբերում են «շատ գործնական, զգույշ», և թիմերն այժմ քննարկում են մանրամասները։
Զելենսկին պատգամավորներին ասել է, որ «հաղթանակը դարձել է անհարմար բառ ոմանց համար», և որ հաղթանակի ծրագիրը կլինի «կամուրջ դեպի խաղաղության գագաթնաժողով»: Նրա շնորհիվ հնարավոր կլինի ավարտել պատերազմը «2025 թվականից ոչ ուշ»։
Պլանի կետերը հետևյալն են.
1. Ուկրաինային ՆԱՏՕ հրավիրելը պատերազմի ավարտից առաջ,
2. Ռուսաստանի տարածքում գործողությունների շարունակություն և նրա տարածքում հարվածների սահմանափակումների վերացում։ Գործընկերների հետ համատեղ, ռուսական ինքնաթիռների խոցում, ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռների օգտագործման ընդլայնում. հասանելիություն գործընկերների հետախուզական տվյալներին,
3. «Ոչ միջուկային զսպման փաթեթի» տեղակայում Ուկրաինայի տարածքում,
4. Ուկրաինայի ռազմավարական և տնտեսական ներուժի զարգացում և Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների ուժեղացում,
5. Պատերազմի ավարտից հետո ուկրաինացի զինվորականները կարող են օգտագործել իրենց փորձը ՆԱՏՕ-ի և Եվրոպայի պաշտպանությունն ուժեղացնելու համար։ Եվրոպայում ամերիկյան զորախումբը կկարողանա փոխարինել ուկրաինացի զինվորականներին: