«Պատրաստ ենք Լիբանանից փախստականներ ընդունել». Էրդողան
Թուրքիան պատրաստ է ընդունել փախստականներին Լիբանանից, այդ թվում՝ թուրքմեններին, շաբաթ օրը հայտարարել է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
Էրդողանը հիշեցրել է, որ սիրիական ճգնաժամի սկզբում Թուրքիա էր ժամանել մոտ 4 միլիոն փախստական, այժմ՝ մոտ 3,5 միլիոն։ «Մեր դռները հիմա էլ բաց են նրանց համար... Եթե Լիբանանից մեր երկիր գան, ապա մենք էլ դռները բաց ենք պահում Լիբանանում, մենք կընդունենք այդ եղբայրներին մերը նույնպես»,- ասել է Էրդողանը Ստամբուլում Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ համատեղ ասուլիսում։
Միևնույն ժամանակ, ըստ պաշտոնական տվյալների, Թուրքիայում ապրում է ավելի քան 3,1 սիրիացի փախստական, սակայն մինչև նոյեմբեր այդ թիվը կնվազի մինչև 2,9 միլիոն, քանի որ թուրքական իշխանությունները նախատեսում են ավելի քան 200 հազար սիրիացու զրկել փախստականի կարգավիճակից, եթե նրանք դա չանեն: տեղեկացնել իշխանություններին իրենց ընթացիկ հասցեի մասին: Թուրքական լրատվամիջոցների աղբյուրների համաձայն՝ սիրիացի փախստականների հայրենիք վերադարձի տեմպերը 2024 թվականին արագացել են՝ միջինը ամսական մոտ 11 հազար քաղաքացի վերադառնում է SAR։ Ընդհանուր առմամբ, 2016 թվականից ի վեր Թուրքիայից Սիրիա է վերադարձել ավելի քան 720 հազար մարդ։