Իրանն սկսել է պարիսպներ կառուցել իր արևելյան սահմանի երկայնքով
Իրանի իշխանություններն սկսել են պարիսպներ կառուցել արևելյան սահմաններին՝ անվտանգության ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով, հայտնում է IRNA-ն։
«Հիմնվելով ռազմական և անվտանգության գնահատականների վրա՝ ամենախնդրահարույց տարածքները Պակիստանի և Աֆղանստանի հետ սահմաններին են, որոնց բաժին է ընկնում դեպի Իրան թմրանյութերի շրջանառության 80%-ը», ասել է բրիգադային գեներալ Ահմադ Ալի Գուդարզին:
Նա պարզաբանել է, որ ծրագրի նպատակն է նաև կանխել վառելիքի և ապրանքների մաքսանենգությունը և հակազդել անօրինական միգրացիային։ Նրա խոսքով՝ Սիստան և Բելուջիստան ու Ռազավի Խորասան նահանգներում արդեն սկսվել է պատերի կառուցումը։ Հաջորդ փուլը կլինի արևմտյան սահմանների ուժեղացումը՝ Իլամի, Քրդստանի և Արևմտյան Ադրբեջանի նահանգներում, նշել է նա։
Գեներալը հավելել է, որ ծրագրի ֆինանսավորումը երաշխավորված է, և խնդիրն անհրաժեշտ սարքավորումները շինհրապարակներ հասցնելն է։
Սեպտեմբերին հաղորդվեց, որ Թեհրանն ավարտել է Աֆղանստանի հետ սահմանին պատի՝ 10 կիլոմետրանոց հատվածի կառուցումը։ Ըստ իրանական լրատվամիջոցների, Թեհրանը սկսել է մտածել Աֆղանստանի հետ սահմանն ամրապնդելու անհրաժեշտության մասին այն բանից հետո, երբ 2023 թվականի մայիսին փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել իրանցի սահմանապահների և «Թալիբան» շարժման զինյալների միջև, որի ընթացքում եղել են երկու կողմից զոհեր և վիրավորներ։
Իսլամական Հանրապետության իշխանությունները նախատեսում են ընդհանուր առմամբ մոտ 3 մլրդ դոլար ծախսել սահմանի ամրապնդման վրա, նշում են իրանական լրատվամիջոցները։