ԱՄՆ-ի հետախուզությունը կասկածում է, որ Ուկրաինան կարող է դադարեցնել Ռուսաստանի հարձակումը. NYT
ԱՄՆ-ի ռազմական և հետախուզական պաշտոնյաները կարծում են, որ Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմը դուրս է եկել փակուղուց, քանի որ ռուսական զորքերը սաստկացնում են իրենց հարձակումը, հայտնում է The New York Times-ը նոյեմբերի 1-ի զեկույցում:
Գրառման հեղինակները պատմում են, թե ինչպես 2024-ի ամռանը ամերիկյան կառավարության վերլուծաբաններն իրենց հետ զրույցի ժամանակ պնդում էին, որ Ռուսաստանը դժվար թե առաջիկա ամիսներին զգալի հաջողություններ գրանցի Ուկրաինայում, քանի որ «վատ պատրաստված զորքերը դժվարությամբ էին ճեղքում ուկրաինական պաշտպանությունը»: Բայց, ինչպես գրում է NYT-ն, այս գնահատականը, պարզվեց, սխալ էր՝ ռուսական զորքերը ոչ միայն զգալի առաջընթաց են գրանցել Ուկրաինայի արևելքում, այլև հետ են գրավել Կուրսկի շրջանում ուկրաինական բանակի կողմից գրավված տարածքի ավելի քան մեկ երրորդը։ Բացի այդ, Ռուսաստանը ավելացրել է Ուկրաինայի տարածքում անօդաչու սարքերի հարվածների թիվը՝ հուլիսի 350-ից օգոստոսին հասցնելով 750-ի, իսկ սեպտեմբերին՝ 1500-ի։
«2022 թվականին Ուկրաինա ներխուժելու ժամանակ ռուս զինվորականների մշտական սխալները անցյալում են»,- մեջբերում է թերթն ամերիկացի բարձրաստիճան զինվորականի կարծիքը։ «Այժմ Ռուսաստանի զինված ուժերը մեծ զարգացում են ապրել և շարժման մեջ են»: Դա ԱՄՆ-ի հետախուզության և ռազմական որոշ պաշտոնյաների մոտ կասկած է առաջացնում, ոչ Ուկրաինան կարող է դադարեցնել ռուսական հարձակումը:
Ուկրաինան անընդհատ զենքի մատակարարումներ է խնդրում արևմտյան երկրներից, սակայն, ԱՄՆ-ի զինվորականների տեսանկյունից, Ուկրաինայի զինված ուժերի համար զենքի բացակայությունն այլևս գլխավոր խնդիրը չէ։ Ամերիկացի պաշտոնյաներն ասում են, որ Ուկրաինան կտրուկ փակել է Ռուսաստանի հետ իր հրետանային բացը և նաև անօդաչու թռչող սարքեր է օգտագործում ռուսական զրահամեքենաները ոչնչացնելու համար: Ուկրաինայի զինված ուժերի ամենամեծ խնդիրը, ըստ պաշտոնյաների, զինվորների պակասն էր։ NYT-ի տվյալներով՝ մարտում զոհվել է 57 հազար ուկրաինացի զինվոր (հրատարակությունը չի ներկայացնում այս տվյալների աղբյուրը), ինչը ռուսական կորուստների թվի կեսն է։
Ըստ Փենթագոնի՝ հրապարակման զրուցակիցներից մեկի՝ Ուկրաինան ունի բավականաչափ զինվորներ ևս վեց ամսից մինչև մեկ տարի կռվելու համար, որից հետո Ուկրաինայի զինված ուժերը կբախվեն զորքերի սուր պակասի։ Փենթագոնի պաշտոնյաները նշել են, որ Ուկրաինայի զինված ուժերն օգտագործել են նորաստեղծ բրիգադներից մի քանիսը Կուրսկի շրջանում հարձակման համար, փոխանակ դրանք օգտագործեն Ուկրաինայի արևելքում և հարավում կամ 2025 թվականին հակահարձակման համար ռեզերվներ ստեղծելու համար։
Արևմտյան պաշտոնյաներն ու փորձագետները կարծում են, որ Ռուսաստանը նույնպես զինվորների և տեխնիկայի սուր պակաս է զգում։ Նրանք հավելել են, որ եթե ԱՄՆ-ն շարունակի աջակցել Ուկրաինային մինչև հաջորդ ամառ, ապա Ուկրաինայի Զինված ուժերը հնարավորություն կունենան օգտվելու այն փաստից, որ Ռուսաստանը չունի տեխնիկա և զինվորներ։