Թրամփի հաղթանակից հետո Իլոն Մասքը հարստացել է 26,5 միլիարդ դոլարով
Աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց՝ Bloomberg Billionaires Index-ի առաջատար Իլոն Մասքը հարստացել է ևս 26,5 միլիարդ դոլարով, երբ Թրամփը հայտարարել է իր հաղթանակի մասին. ֆոնդային շուկան կտրուկ բարձրացել է խոշոր կորպորատիվ բիզնեսը խթանելու միջոցառումների, հարկերի կրճատման և կանոնակարգերի վերացման ակնկալիքով: Այժմ Մասքի կարողությունը $290,3 միլիարդ է։
Tesla-ի և SpaceX-ի հիմնադիրն ակտիվորեն աջակցել է Դոնալդ Թրամփին, բազմիցս նրա հետ բեմ է դուրս եկել նախընտրական հանրահավաքներին և նրա մոտ է եղել ձայների հաշվարկի գիշերը։ ԱՄՆ-ի Դաշնային ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ միայն հուլիսից սեպտեմբեր ամիսներին Իլոն Մասքը յոթ տրանշով հատկացրել է գրեթե 74,95 միլիոն դոլար Թրամփի աջակցության կոմիտեին։ Ընդհանուր առմամբ ծախսվել է մոտ 120 միլիոն և հաղթանակից հետո մեկ օրվա ընթացքում նա հարյուրապատիկ վերադարձրել է այն ամենը, ինչ ներդրել է։
Ճիշտ է, ընդհանուր «քաղաքական» ծախսերը ամբողջությամբ փոխհատուցելու համար Մասքն ստիպված կլինի ավելի շատ աշխատել։ 2022 թվականի հոկտեմբերին նա խելահեղ 44 միլիարդ դոլարով գնել է Twitter սոցիալական ցանցը, որը հետագայում վերանվանել է X: Առաջին բանը, որ նա արել է, ապաշրջափակել է Թրամփի հաշիվը, որը նախորդ ղեկավարությունն արգելափակել էր 2021 թվականի հունվարին՝ նրա կողմնակիցների կողմից Քափիթոլիումի գրոհից հետո: Ճիշտ է, Դոնալդ Թրամփն ասաց, որ դեռ չի վերադառնա Twitter և ստեղծեց իր Truth սոցիալական ցանցը։ Իսկ Twitter-ը, որի համար վճարվել է 44 միլիարդ, այժմ արժե ընդամենը 12,5 միլիարդ։ Իսկ եթե Թրամփը նախագահ չդառնար, ապա գործարքը կարող էր ձախողված համարվել։
Բայց Մասքին արդեն խոստացել են տեղ տալ նոր վարչակազմում. նա պատասխանատու կլինի անարդյունավետ պետական ​​ծախսերի կրճատման համար: Ոչ ոք չի կասկածում, որ նրա ընկերությունները առաջնահերթություն են ունենալու պետական ​​պայմանագրերի համար։ Այսպիսով, ընտրություններից հետո առաջին օրը ստացված 26,5 միլիարդը միայն այս տաղանդավոր ու հաշվարկող տղայի հարստացման նոր փուլի սկիզբն է։