Մերձդնեստրը մնացել է առանց ջեռուցման Ուկրաինայի տարածքով գազի մատակարարումների դադարեցման պատճառով
Չճանաչված Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետությունում կենտրոնացված ջեռուցումն անջատվել է գազի մատակարարման բացակայության պատճառով: Այս մասին հայտնում է «Tirasteploenergo» ընկերությունը։
«Ձեռնարկության ջերմաստեղծ օբյեկտներին գազամատակարարման ժամանակավոր դադարեցման կապակցությամբ 2025 թվականի հունվարի 1-ից, ժամը 07:00-ից կդադարեցվի բնակչությանը, բյուջետային հիմնարկներին և կազմակերպություններին ջեռուցման և տաք ջրի մատակարարումը»,- ասվում է ընկերության հեռագրային ալիքում։
Բացառություն են կազմում ստացիոնար բաժանմունքներ ունեցող բժշկական կազմակերպությունները:
Դեկտեմբերի 11-ին Մերձդնեստրում 30 օրով մտցվեց տնտեսական արտակարգ դրություն, իսկ Մոլդովայում դեկտեմբերի 16-ին արտակարգ դրություն մտցվեց էներգետիկայի ոլորտում։ Պատճառը Ռուսաստանի Դաշնությունից գազի մատակարարումների դադարեցումից հետո հնարավոր էներգետիկ ճգնաժամն է:
Հունվարի 1-ին՝ Մոսկվայի ժամանակով ժամը 08:00-ին, «Գազպրոմը» դադարեցրել է Ուկրաինայի տարածքով Եվրոպա գազի մատակարարումը։ Ռուսական ընկերությունը հայտարարել է, որ ուկրաինական կողմից ռուսական գազի՝ Եվրոպա տարանցման վերաբերյալ համաձայնագրի խզումը կորցրել է մասնագետների՝ այդ ճանապարհով մատակարարումներ կատարելու և՛ տեխնիկական, և՛ իրավական հնարավորությունները։ Ուկրաինայի տարածքով ռուսական գազի տարանցման պայմանագրի ժամկետն ավարտվել է դեկտեմբերի 31-ին։ Կիևը հրաժարվել է երկարաձգել այն։ Դեկտեմբերի 27-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ կլինի վերսկսել տարանցումը Լեհաստանով։