Նյու Յորքը դարձել է ԱՄՆ-ի առաջին քաղաքը, որը սահմանել է վճարներ խցանումներով գոտիներ մտնելու համար
Հունվարի 5-ից մարդատար մեքենաների վարորդները պետք է վճարեն 9 դոլար՝ ծանրաբեռնված ժամին Նյու Յորքի ամենաբանուկ շրջաններից մեկը՝ Մանհեթենը 60-րդ փողոցից հարավ մտնելու համար։ Իշխանություններն ակնկալում են, որ այս միջոցառման շնորհիվ օրական առնվազն 80 հազարով քիչ մեքենաներ կժամանեն այս տարածք:
Նյու Յորքի ամենածանրաբեռնված տարածք մուտք գործելու արժեքը տատանվում է՝ կախված օրվա ժամից և տրանսպորտային միջոցի տեսակից: Ավտոմեքենաների համար այն տատանվում է գիշերը 2,25 դոլարից մինչև ծանրաբեռնված ժամին՝ 9 դոլարի միջև: Քաղաքային իշխանությունների ծրագրի համաձայն՝ այս սակագները կգործեն մինչև 2028 թվականը, այնուհետև դրանք կբարձրանան։
«Խցանումների ձերբազատման գոտին» ընկնում է Մանհեթեն 60-րդ փողոցից հարավ: Այն ներառում է, մասնավորապես, Empire State Building-ը, Times Square-ը և Wall Street-ը։
Միջոցառումը, որը նախատեսված է ծանրաբեռնվածության համար, նպատակ ունի պայքարելու Նյու Յորքում երթևեկության խցանումների դեմ: Մյուս նպատակը հանրային տրանսպորտի համակարգի զարգացման համար գումար հայթայթելն է։
Նյու Յորք նահանգի նահանգապետ Քեթի Հոչուլը երկու տարի առաջ առաջին անգամ առաջարկեց քաղաքում խցանումների գոտի ստեղծել: Ուղևորների և տեղական ձեռնարկությունների բողոքների պատճառով ծրագիրը մի քանի անգամ վերանայվել է, և դրա իրականացումը հետաձգվել է:
Հունվարի 5-ին գործարկված սխեման առաջարկվել էր 2024 թվականի հունիսին, բայց հետո Հոչուլը դադարեցրեց այն «նյույորքցիների համար չափազանց շատ անցանկալի հետևանքների պատճառով»:
Խցանված գոտի մուտք գործելու վճարին դեմ են, մասնավորապես, քաղաքի տաքսիստների ասոցիացիան և ԱՄՆ-ի նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ Նյու Յորքի բնակիչ Թրամփը խոստացել է ազատվել այդ սխեմայից, երբ նա նորից նախագահ դառնա:
Տեղի հանրապետականներն արդեն խնդրել են նրան միջամտել։ Քոնգրեսական Մայք Լոուլերն անցած նոյեմբերին Թրամփին խնդրել էր անել հնարավոր ամեն բան՝ «մեկ անգամ ընդմիշտ դադարեցնելու այս անհեթեթ փողերի կողոպուտը»։
Նյու Յորքը երկու տարի անընդմեջ ճանաչվել է աշխարհի ամենածանրաբեռնված քաղաքը, ըստ INRIX-ի տվյալների: Ընկերության հաշվետվության համաձայն, Մանհեթենի կենտրոնում մեքենաները 2024 թվականի առաջին եռամսյակի առավոտյան ծանրաբեռնված ժամին շարժվում էին 17 կմ/ժ արագությամբ: