Ռուսական զորքերը կարող են շրջանցել Պոկրովսկը և շարժվել դեպի Դնեպր
Ռուսական զորքերը կարող են շրջանցել Դոնեցկի մարզի Պոկրովսկ քաղաքը, որի համար մարտերը մղվում են շուրջ 6 ամիս, և շարժվել Դնեպրի ուղղությամբ։ Երկուշաբթի՝ հունվարի 13-ի գիշերը, ուկրաինական Deep State-ի նախագիծը՝ OSINT-ը, որը կապված է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության հետ, հրապարակել է տվյալներ, որոնց համաձայն, հարավից Պոկրովսկին մոտեցած ռուսական ստորաբաժանումներն այժմ փորձում են առաջ շարժվել դեպի արևմուտք և ընդամենը 7 կմ են հեռու Դնեպրոպետրովսկի մարզ տանող մայրուղուց։
Ռուսական զորքերը 2024 թվականի օգոստոսի սկզբից տեղակայված են Պոկրովսկի մոտ, որը հիմնական նյութատեխնիկական և տրանսպորտային հանգույցն է Դոնեցկի մարզի մնացած շրջանների համար, որոնք վերահսկվում են Ուկրաինայի կողմից: Սակայն փողոցային կռիվներ, ինչպես եղավ Բախմուտի և Ավդիիվկայի գրավման ժամանակ, այնտեղ չեն եղել:
«Նրանք (Ռուսաստանի զինված ուժերը) հասկանում են, որ շատ ուժեր կկորցնեն՝ փորձելով գրավել Պոկրովսկը, ուստի որոշեցին այլ ռազմավարություն և մոտեցում ցուցաբերել՝ հարավից այն շրջանցելով: Նրանք կփորձեն դադարեցնել Պոկրովսկի բոլոր մատակարարումները, որպեսզի մեր ուժերը հեռանան այնտեղից»,- բրիտանական Financial Times (FT) թերթը մեջբերել է Ուկրաինայի ռազմական հետախուզության բարձրաստիճան սպա Անդրեյ Չերնյակի խոսքերը:
Կրեմլամետ ռազմական բլոգերների կարծիքով, Դնեպրոպետրովսկի շրջան առաջխաղացումը կստիպի Ուկրաինայի Զինված ուժերին (ՀՈՒՀ) «հանել ռեզերվները» Պոկրովսկից, ինչը կարող է նպաստել ռուսների կողմից այս տրանսպորտային հանգույցի հետագա գրավմանը։ Հաջորդ խոշոր քաղաքը, որը կարող է դառնալ ռուսական բանակի թիրախը, Պավլոգրադն է Դնեպրոպետրովսկի շրջանում, որտեղ տեղակայված է նաև ուկրաինական ռազմաբազա։
Ըստ Deep State-ի վերլուծաբանների՝ ռուսական ռազմական ուժերը գրեթե ամբողջությամբ վերահսկողության տակ են վերցրել Դոնբասի Չասով Յար և Տորեցկ քաղաքները։ Բացի այդ, ուկրաինական մոնիթորինգային հասարակությունը արձանագրում է ռուսական ստորաբաժանումների առաջխաղացումը Կուրախովոյից հարավ, Պոկրովսկից արևելք և հարավ-արևմուտք և ռազմաճակատի որոշ այլ շրջաններում:
5809:06
7707:30
16603:24
«Կայսրություններն իրենց կենսական կարևորության գոտիներում դառնում են առավել վտանգավոր, երբ թույլ են». Հակոբ Բադալյան