Թրամփը հազարավոր զինվորներ կուղարկի սահման. CNN
Հազարավոր ամերիկացի զինվորականներ կուղարկվեն Մեքսիկայի սահման ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կոչից հետո: Հիշեցնենք՝ նա խոստացավ ավելի ուժեղ ներկայություն ունենալ հարավային սահմանին, հաղորդում է CNN-ը՝ վկայակոչելով գործին ծանոթ պաշտոնյաներին:
Ներկայում, ըստ հեռուստաալիքի, սահմանին կա «Հյուսիս» խմբավորման մոտ 2,2 հազար զինվոր, նրանք գտնվում են Էլ Պասոյում (Թեքսաս): Նրանց առաքելությունն է՝ աջակցել ԱՄՆ-ի մաքսային և սահմանային պաշտպանության աշխատանքին: Սահմանին կա նաև Ազգային գվարդիայի մոտ 4500 զինծառայող։
Առայժմ հայտնի չէ, թե այս շաբաթ որ ստորաբաժանումները կուղարկվեն սահման, և արդյոք նրանք զինված կլինեն։ Այնուամենայնիվ, ըստ պաշտոնյաների, զինվորականները կկատարեն մոտավորապես նույն խնդիրները, ինչ «Հյուսիս» խումբը: Մասնավորապես, նրանց արգելվում է ձերբակալել միգրանտներին, խուզարկություններ կատարել և առգրավել արգելված նյութեր։ Զինվորականները միայն կարող են օգնել ներգաղթյալներին տեղափոխել նրանց պահման վայրեր և հակառակ ուղղությամբ:
Նախօրեին Թրամփը չէր բացառել, որ ԱՄՆ-ն կարող է զինված ուժեր օգտագործել Մեքսիկայում նարկոկարտելների դեմ պայքարելու համար։ Նրա տվյալներով՝ նրանք տարեկան 250-300 հազար ամերիկացիների մահվան պատճառ են դառնում։