Թրամփը հութիների շարժումը որպես ահաբեկչական կազմակերպություն է ճանաչել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը գործադիր հրաման է ստորագրել Եմենի հութիների Անսար Ալլահ շարժումը երկրում որպես ահաբեկչական կազմակերպություն ճանաչելու մասին։ Այս մասին հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
Հրամանում ասվում է, որ հութիները, որոնց աջակցում է Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը, սպառնալիք են ներկայացնում ամերիկյան զորքերի անվտանգությանը և տարածաշրջանում կայունությանը։ 2023 թվականից ի վեր հութիները բազմիցս կրակել են ամերիկյան ռազմանավերի վրա Կարմիր ծովում և 2014 թվականից կռվում են Եմենի օրինական կառավարության դեմ՝ գրավելով երկրի խոշոր քաղաքները։
«Հութիների գործունեությունը սպառնում է Ամերիկայի քաղաքացիներին և Մերձավոր Արևելքում մեր աշխատակիցներին, մեր ամենամոտ գործընկերների անվտանգությանը և համաշխարհային ծովային առևտրի կայունությանը», - նշված է Թրամփի հրամանում:
6301:00
4800:24
«Ծառուկյանի օբյեկտներում «տրնգի» պարող Նիկոլի մոտ ինչո՞ւ հիմա առաջացավ սերն առ կենդանիներ»․ Վարդուհի Սարգսյան
5100:18
«Կենդանիներն ավելի հավատարիմ են, քան որոշ երկոտանի «առյուծներ»»․ Տիգրան Քոչարյան
5100:02
«Սերժը ուներ իր Նիկոլին. Նիկոլն իր Նիկոլին չունի». Արգիշտի Կիվիրյան
59Երեկ, 23:42
«Սա հրապարակային սադիզմ է, որից չի խորշում Փաշինյանը»․ Ժաննա Ալեքսանյան
«Սպորտաշխարհից զրո արձագանք․ հիմա դուք ի՞նչ երեսով եք ձեր մեդալների երեսին նայում»․ Արմեն Հովհասափյան