Իրանի կառավարությունը որոշել է ճնշում չգործադրել մազերը չծածկող կանանց նկատմամբ
Իրանի ռազմավարական հարցերով փոխնախագահ Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն ասել է, որ Իրանի կառավարությունը որոշել է ճնշում չգործադրել կանանց վրա, «ովքեր չեն ծածկում իրենց մազերը հանրության առջև»՝ որոշումը համարելով «քայլ ճիշտ ուղղությամբ», գրում է Mehr-ը։
Զարիֆն այս մեկնաբանություններն արել է չորեքշաբթի՝ Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումում CNN-ի թղթակից Ֆարիդ Զաքարիայի հետ զրուցելիս:
«Եթե դուրս գաք Թեհրանի փողոցներ, կտեսնեք, որ կանայք չեն ծածկում իրենց մազերը։ Դա անօրինական է, բայց կառավարությունը որոշել է կանանց ճնշման տակ չդնել»,- ասել է նա։
Իրանի փոխնախագահի խոսքով՝ այս որոշումը պետության ղեկավար Մասուդ Փեզեշքիանի նախընտրական խոստումն էր, որն այժմ կատարվել է։
Զարիֆը բացատրել է, որ երկրի նախագահը որոշել է չկիրառել օրենքը, որը պատժում է այն կանանց, ովքեր հրաժարվում են ծածկել իրենց մազերը հրապարակային պայմաններում, որոշումը, ըստ նրա, ընդունվել է Իրանի ղեկավարության, այդ թվում՝ Ազգային անվտանգության խորհրդի, խորհրդարանի ղեկավարի, դատական համակարգի ղեկավարի և կառավարության համաձայնությամբ։
Զարիֆը նաև ասել է, որ կանանց ճնշման տակ դնելուց խուսափելու փորձը «բավարար չէ», բայց «ճիշտ ուղղությամբ քայլ է»։