«Ուկրաինան երբեք չի ընդունի առանց իրեն կայացված որևէ որոշում ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի միջև». Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ երբեք չի ընդունի ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև կնքված խաղաղության համաձայնագիրը առանց Ուկրաինայի բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Այս մասին նա ասել է NBC News-ին տված հարցազրույցում։
«Ես երբեք որևէ որոշում չեմ կայացնի ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև Ուկրաինայի հարցով»,- ասել է նախագահ Զելենսկին։
«Սա պատերազմ է Ուկրաինայում մեր դեմ, և դրանք մեր մարդկային կորուստներն են»,- հավելել է պետության ղեկավարը։
Նախագահ Զելենսկին կոչ է արել եվրոպացի դաշնակիցներին նույնպես նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ զգուշացնելով, թե ինչ կարող է պատահել ՆԱՏՕ-ի հետ, եթե Ռուսաստանը չկանգնեցվի կամ ԱՄՆ-ն դուրս գա խմբից։
Նա նշել է, որ ռուսները կարող են հարձակվել Եվրոպայի այլ շրջանների վրա արդեն այս ամառ։
Վկայակոչելով հետախուզական տվյալները՝ Զելենսկին նախազգուշացրել է Եվրոպայում ավելի լայնածավալ ռուսական ներխուժման հեռանկարի մասին արդեն այս ամառ:
«Հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը չկարողացավ գրավել մեզ, մենք չգիտենք, թե ուր կգնա: Ռիսկեր կան, որ դա կարող է լինել Լեհաստանը և Լիտվան, քանի որ մենք հավատում ենք, որ Պուտինը պատերազմ կսկսի ՆԱՏՕ-ի դեմ»,- ասել է նախագահը։