Facebook-ի ուղիղ հեռարձակումները կջնջվեն 30 օր հետո
![]() 740 Երկուշաբթի, 24 փետրվարի, 2025 թ., 00:20 Meta-ն փոփոխություններ է կատարել Facebook-ի օգտատերերի ուղիղ հեռարձակումները պահպանելու քաղաքականության մեջ: Դրանք այժմ կջնջվեն 30 օր հետո: Փետրվարի 19-ից սկսած՝ ուղիղ եթեր դուրս եկող օգտատերերը պետք է ներբեռնեն տեսանյութ, որովհետև 30 օր հետո այն կջնջվի, հայտնում է Meta-ի բլոգը։ Օգտատերերը կկարողանան կիսվել տեսանյութերով իրենց Reels պրոֆիլում, սակայն դրանք պետք է բավարարեն Instagram սոցիալական ցանցի այս բաժնի 90 վայրկյան սահմանաչափը։ Meta-ն փոփոխությունները բացատրել է նրանով, որ «ուղիղ հեռարձակման դիտումների մեծամասնությունը տեղի է ունենում հեռարձակման առաջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում» և ցանկանում է «համապատասխանեցնել պահպանման քաղաքականությունը ոլորտի չափանիշներին և ապահովել Facebook-ի բոլոր օգտատերերին ամենահամապատասխան ուղիղ հեռարձակումները»: Հաղորդվում է, որ կջնջվեն նաև ավելի քան 30 օր առաջ տեղադրված նախկինում ձայնագրված ուղիղ հեռարձակումները։ Օգտագործողները կտեղեկացվեն էլեկտրոնային փոստի և հավելվածի միջոցով՝ նախքան արխիվի ընդմիշտ վերացումը: Ծանուցումից հետո նրանք 90 օր կունենան տեսանյութը ներբեռնելու կամ փոխանցելու համար։ Սպասվում է, որ հեռարձակման հին ձայնագրությունները «փուլերով» կհեռացվեն մի քանի ամսվա ընթացքում: Facebook-ը նաև օգտատերերին առաջարկել է մի քանի գործիքներ՝ առանձին կամ միանգամից տեսանյութեր ներբեռնելու համար: Ծանուցումից հետո օգտատերը կկարողանա պահանջել ներբեռնել բոլոր տեսանյութերը, որոնք հրապարակվել են նշված ամսաթվերին, կամ դրանք ուղղակիորեն փոխանցել ամպային ծառայությանը, ինչպիսիք են Dropbox-ը կամ Google Drive-ը: Աղբյուրը` Meta |
«Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակումը մեխանիկորեն նշանակում է Ադրբեջանի հարձակում Հայաստանի վրա». Արմեն Այվազյան (տեսանյութ)