Գազայի բնակիչների կամավոր տեղափոխումը նախապատրաստման փուլում է. Israel Hayom
Իսրայելի իշխանություններն ավարտել են Գազայի բնակիչներին այլ երկրներ կամավոր վերաբնակեցման նախապատրաստական ​​աշխատանքները, հաղորդում է Israel Hayom թերթը։
Անվտանգության կառույցներում թերթի աղբյուրների համաձայն՝ ծրագիրը նախատեսում է օրական մինչև 2500 մարդու «կազմակերպված մեկնում»։
Աղբյուրը նշում է, որ նախապատրաստական ​​աշխատանքներն իրականացվել են հրեական պետության պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացի հրամանով։ Այս պահին խոսքը երկու երթուղու մասին է՝ օդային և ծովային։ Առաջին դեպքում փոխադրումը ենթադրվում է Իսրայելի հենց հարավում գտնվող Էյլաթ քաղաքի մոտ գտնվող Ռամոն օդանավակայանով, երկրորդում՝ միջերկրածովյան Աշդոդ քաղաքի նավահանգստով, որը գտնվում է Գազայի հատվածի հետ սահմանից 25 կմ հյուսիս։
Այս նախապատրաստական ​​միջոցառումները համահունչ են ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Գազան վերակառուցելու նպատակով բնակիչներին վերաբնակեցնելու առաջարկին։ «Մեր շահերից է բխում, որ հնարավորինս շատ մարդիկ հեռանան։ Սա է Թրամփի ծրագրի էությունը, որին Իսրայելն աջակցություն է հայտնել։ «Մենք փորձում ենք դա իրականացնել»,- «Israel Hayom»-ին ասել է անվտանգության աշխատակիցը։
Առայժմ չի նշվում, թե պաղեստինյան անկլավի բնակիչները որ երկրներ կարող են գնալ։ Ըստ աղբյուրի՝ մի պետություն արդեն ցանկություն է հայտնել ընդունել պաղեստինցիներին, բայց դեռ չի ձեռնարկում այս նախաձեռնությունը Գազայի շուրջ ներկայիս միջազգային աղմուկի պատճառով: