«Դեռ վաղ է քննարկել ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման վայրը»․ Մամեդով
![]() 785 Ուրբաթ, 14 մարտի, 2025 թ., 16:03 Դեռ վաղ է քննարկել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման վայրը։ Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, այս մասին լրագրողներին հայտնել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովը։ Նրա խոսքով՝ ադրբեջանական կողմը ակնկալում է, որ 1990-ականներից ի վեր Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ առկա պահանջները վերացվեն՝ ՀՀ Սահմանադրության մեջ համապատասխան փոփոխություն կատարելով և Մինսկի խումբը վերացնելով: «Վերջին հարցով երկու պետություններն էլ կարող են դիմել ԵԱՀԿ-ին: Ադրբեջանական կողմն արդեն որոշ ժամանակ է՝ այս առաջարկն է անում՝ հաշվի առնելով, որ հակամարտությունը լուծված է: Ցավոք, հայկական կողմը դեռ չի արձագանքել համատեղ կոչին: Հուսով ենք, որ Հայաստանը մեզ կտեղեկացնի իր իրական մտադրությունների մասին», նշել է Մամեդովը: «Հաշվի առնելով Հայաստանում ռևանշիստական ուժերի գործունեությունը, մենք սա լուրջ ռիսկ ենք համարում», հավելել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարը։ |