«Իսրայելն առավելագույն ճնշում կգործադրի ՀԱՄԱՍ-ի վրա»․ Նեթանյահուի գրասենյակ
![]() 874 Երեքշաբթի, 25 մարտի, 2025 թ., 14:27 Իսրայելն առավելագույն ճնշում կգործադրի ՀԱՄԱՍ-ի վրա՝ բոլոր հնարավոր միջոցներով։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Իսրայելի վարչապետի աշխատակազմի խորհրդական Դմիտրի Գենդելմանը՝ մեկնաբանելով The Wall Street Journal-ի հրապարակումը, թե Իսրայելի իշխանությունները ծրագրում են ցամաքային լայնածավալ գործողություն իրականացնել Գազայի հատվածում։ «Իսրայելը կձեռնարկի հնարավոր բոլոր միջոցները պատանդներին ազատելու համար և առավելագույն ճնշում կգործադրի ՀԱՄԱՍ-ի վրա, որպեսզի բոլոր առևանգվածները հնարավորինս շուտ տուն վերադառնան»,- ասել է Գենդելմանը։ Ըստ աղբյուրի՝ հրեական պետության ղեկավարությունը կարծում է, որ պաղեստինյան անկլավի զգալի մասի վերահսկումը թույլ կտա վերջնական հաղթանակի հասնել ՀԱՄԱՍ շարժման նկատմամբ։ Մարտի 18-ին իսրայելական բանակը վերսկսել էր ռազմական գործողությունները Գազայում՝ օդային հարվածներ հասցնելով անկլավին։ Նեթանյահուի գրասենյակը դա բացատրել էր նրանով, որ ՀԱՄԱՍ-ը հրաժարվել է միջնորդների և ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի առաջարկներից՝ նշելով, որ Գազայի հատվածում գործողության նպատակը բոլոր պատանդներին ազատելն է։ |