Երկուշաբթի, 16 փետրվարի, 2026 թ.
Օզգուր Օզելը վերընտրվել է Թուրքիայի ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական ​​կուսակցության նախագահի պաշտոնում։ Նրա օգտին քվեարկել է 1321 պատվիրակներից 1171-ը։
Վերընտրվելուց հետո իր ելույթում քաղաքական գործիչը, մասնավորապես, ասել է, որ «Թուրքիան ղեկավարում է խունտան», որը «վախենում է ընտրություններից և փողոցներից»։
Օզելը դարձել էր քեմալականների առաջնորդը՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 5-ին ստանձնելով Ժողովրդահանրապետական ​​կուսակցությունը (CHP): Դա տեղի է ունեցել կուսակցության ներքին համագումարից հետո, որտեղ նա հաղթել է կուսակցության նախորդ առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն, ով պաշտոնավարում էր 2010 թվականից։
Օզելը, ով 49-ամյա դեղագործ է և 2011 թվականից Մանիսայի նահանգային օրենսդիր է, իրեն դրսևորել է՝ որպես եռանդուն քաղաքական գործիչ, որի նպատակն էր՝ նորացնել կուսակցությունը և ամրապնդել նրա դիրքերը 2024 թվականին կայանալիք մունիցիպալ ընտրություններից առաջ:
Օզելը դարձավ ընդդիմության մոբիլիզացման հիմնական դեմքը 2025 թվականի մարտի 19-ին Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի ձերբակալությունից հետո: