Մերցը ներկայացրել է Գերմանիայի նոր կառավարության առաջնահերթությունները
![]() 823 Չորեքշաբթի, 09 ապրիլի, 2025 թ., 20:51 Գերմանիայի պահպանողական և սոցիալիստական կուսակցությունների առաջնորդները համաձայնության են եկել կոալիցիոն համաձայնագրի շուրջ՝ հաջորդ կառավարությունը ձևավորելու համար, գրում են գերմանական լրատվամիջոցները։ Սակայն գործարքը դեռ պետք է հաստատվի SPD-ի 357,000 անդամների քվեարկությամբ, ինչը, ենթադրվում է, որ կտևի առնվազն 10 օր, ինչը նշանակում է, որ ՔԴՄ առաջնորդ Ֆրիդրիխ Մերցը դժվար թե մինչև մայիս պաշտոնապես հաստատվի՝ որպես Գերմանիայի հաջորդ կանցլեր: Միգրացիոն քաղաքականության վերաբերյալ նա խոստացել է «նոր ընթացք»՝ մի շարք ավելի խիստ միջոցառումներով, որոնք ուղղված են «անօրինական միգրացիան կասեցնելուն»՝ խստացնելով սահմանային հսկողությունը, ապաստանի կանոնները և արտաքսելով նրանց, ովքեր անօրինական կերպով գտնվում են Գերմանիայում, դրանով իսկ, ըստ էության, կրկնելով Թրամփի սցենարը: Նոր կառավարությունը կդադարեցնի ընտանիքների վերամիավորման կանոնները և կավելացնի այն երկրների թիվը, որոնք դասվում են անվտանգ, ասել է նա: Նա ազդարարել է, որ շուտով փոփոխություններ կկատարվեն քաղաքացիության կանոններում՝ դրանք դանդաղեցնելու համար, իսկ առավելագույն հնարավոր հպատակությունը կլինի հինգ տարի: Անդրադառնալով անվտանգության խնդիրներին՝ նա ասել է, որ կստեղծի Անվտանգության նոր Դաշնային խորհուրդ, որը հիմնված կլինի կանցլերում՝ ազգային ճգնաժամերը կառավարելու համար: Մերցը խոստացել է նաև ավելացնել պաշտպանության և անվտանգության ծախսերը և հայտարարել է կամավոր հիմունքներով զինվորական ծառայությունն ուժեղացնելու առաջարկի մասին։ |