Խաչատուրյան քույրերի հոր նկատմամբ դատարանը հետմահու դատավճիռ է կայացրել
Մոսկվայի Բուտիրսկի դատարանը Միխայիլ Խաչատուրյանին մեղավոր է ճանաչել ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելու, պոռնոգրաֆիկ նյութեր պատրաստելու և տարածելու, ինչպես նաև սեփական դուստրերի նկատմամբ սեռական ոտնձգություններ իրականացնելու մեջ։ Այս մասին «Վեդոմոստի»-ին հայտնել է փաստաբան Ալեքսեյ Պարշինը։ Խաչատրյանի դատավարությունն անցկացվել է հետմահու: Տուժող են ճանաչվել իրենց հորն սպանած քույրերը։
Հիշեցնենք՝ Խաչատուրյանի դին դանակի բազմաթիվ վնասվածքներով հայտնաբերվել էր 2018 թվականի հուլիսին Մոսկվայի Ալտուֆևսկոե մայրուղու տներից մեկում։ Հանցագործության կասկածանքով բերման են ենթարկվել նրա դուստրերը՝ Անգելինան, Կրեստինան և Մարիան։ Նրանք խոստովանել են սպանությունը և ասել, որ իրենց հայրը երկար ժամանակ բռնության է ենթարկել իրենց։ Աղջիկների խոսքով՝ իրենք գործել են ինքնապաշտպանության նպատակով՝ պաշտպանվելով ընտանեկան բռնությունից։
2019 թվականի դեկտեմբերին Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն ավարտել է քրեական սպանության գործով հիմնական հետաքննությունը։ 2020 թվականին Գլխավոր դատախազությունը հաստատել է Խաչատուրյանի ավագ քույրերի՝ Կրեստինայի և Անգելինայի դեմ մեղադրական եզրակացությունը՝ նրանց գործողությունները որակելով որպես սպանություն, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից՝ նախնական համաձայնությամբ։ Հասարակական բողոքներից և իրավապաշտպան արշավից հետո գործը վերադարձվել է վերանայման: Հետագայում մեղադրող կողմի դիրքորոշումը փոխվել է. քննիչներն սկսել են հաշվի առնել հոր կողմից սիստեմատիկ բռնության ապացույցները։ 2021 թվականի մարտին Խաչատուրյանի կողմից սեռական բռնության և ծեծի գործով քույրերը տուժող են ճանաչվել։
Ավելի քան երկու տարի դռնփակ անցկացվող դատավարությունը հնարավոր դարձել այն բանից հետո, երբ Միխայիլ Խաչատուրյանի քույրը համաձայնություն է տվել գործ հարուցել 2020 թվականին, այնինչ նրա հարազատները նախկինում հրաժարվել էին դա անել։ Քույրերի պաշտպանությունն ընդգծել է, որ հոր կողմից մեղքի ընդունումը կարևոր է իրենց գործողություններն անհրաժեշտ ինքնապաշտպանության համատեքստում գնահատելու համար։ Դատարանը հաշվի է առել նրա մահվան վերաբերյալ հիմնական գործի նյութերը՝ վկաների հարցազրույցները, փորձագիտական ​​եզրակացությունները, նամակագրությունը և տեսաարխիվը։
Նրա գործողությունների վերաբերյալ նյութերն առանձնացվել են առանձին վարույթ։ Դատախազությունը պաշտպանել է նաև Խաչատուրյանի նկատմամբ առանձին քրեական գործի հարուցումը, այս անգամ՝ հետմահու, ինչը թույլ է տվել աղջիկների վարքագիծը դիտարկել անհրաժեշտ պաշտպանության համատեքստում։ Քույրերի փաստաբանները գոհ են դատարանի այսօրվա որոշումից. նրանք հույս ունեն, որ որոշումը կթեթևացնի աղջիկների վիճակը, և նրանք կկարողանան ազատության մեջ լինել (այժմ նրանց նկատմամբ արգելք է դրված որոշակի գործունեության համար):
Խաչատուրյան քույրերի գործը հասարակական լայն արձագանք է առաջացրել. 2019 թվականին նրանց աջակցության համար պիկետներ են անցկացվել Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում և այլ քաղաքներում, իսկ հունիսին ստորագրահավաք է սկսվել Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտե՝ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու պահանջով. այն հավաքել է ավելի քան 115,000 ստորագրություն։ Նույն թվականի հուլիսին իրավապաշտպանները նախաձեռնել են #IDidNeverWantToDie ֆլեշմոբը։